قائم مقام وزیر کشور: دولت دوازدهم توجه ویژه ای به مقوله ورزش همگانی داردمحمد حسین مقیمی عصر روز یکشنبه در آیین اختتامیه مسابقات بین المللی شطرنج در بیت تاریخی حضرت امام در خمین افزود: اقدامات خوبی توسط دولت یازدهم در توسعه ورزش همگانی انجام شد و مشارکت مردم در ورزش همگانی افزایش یافت.
وی ادامه داد: در برنامه های دولت دوازدهم، همگانی کردن ورزش ،حمایت از ورزشکاران ملی و توسعه ملی ورزش برای دانش آموزان و افزایش تحرک در بین نسل جوان در اولویت برنامه های وزارت ورزش و جوانان قرار دارد.
مقیمی اظهارکرد: دولت تلاش می کند که ورزش را در سطح همگانی، باشگاهی و قهرمانی ارتقا دهد و به ورزش هایی که جنبه فکری و علمی نظیر شطرنج دارند توجه خاص دارد.
وی ادامه داد: فدراسیون های ورزشی و هیات های ورزشی در سطح استان ها و شهرستان ها فعال هستند و در سطح بین المللی در اکثر رشته های ورزشی ورزشکاران ایرانی حضور دارند.
قائم مقام وزیر کشور گفت: اینک مردم کوچه و بازار در ورزش های همگانی حضور فعال دارند و مردم خود را جزو جامعه ورزشی می دانند.
مقیمی اظهارکرد: مقوله ورزش در صدر برنامه های امر به معروف قرار دارد و تحرک جسمانی در فرهنگ کشور ایران کاری خوب ، امر به معروف و پسندیده محسوب می شده و گذشتگان ورزش را در برنامه های روزانه خود قرار می دادند.
قائم مقام وزیر کشور گفت: برگزاری مسابقات بین المللی شطرنج در شهرستانی کوچک اما با شهرت جهانی در زادگاه معمار کبیر انقلاب و بیت تاریخی حضرت امام راحل باعث شناخت عمیق تر ورزشکاران سراسر دنیا از بزرگترین شخصیت تاریخ معاصر می شود.
مقیمی بیان کرد: همه مسابقات نباید در مراکز استان ها برگزار شود بلکه برای معرفی پتانسیل های فرهنگی و تاریخی، هر شهرستانی می تواند میزبانی مسابقات ملی و بین المللی را بپذیرد.
سرپرست اداره کل ورزش و جوانان استان مرکزی گفت: شهر خمین ظرفیت مطلوبی برای برگزاری مسابقات ملی و بین المللی دارد و می تواند در تقویم فدراسیون شطرنج به عنوان میزبان مسابقات بین المللی قرار گیرد و ثبت شود.
عابد حقدادی افزود: با توجه به فتوای تاریخی حضرت امام خمینی(ره) در مورد شطرنج برای سومین بار در زادگاه معمار کبیر انقلاب برگزار شده است که در سومین دوره این مسابقات با کیفیت مطلوبتری برگزار شده است.
وی بیان کرد: رویدادهای مهم ورزشی که در هر منطقه برگزار می شود، مایه افتخار و مباهات برای جامعه ورزشی آن منطقه است و حضور 10کشور صاحب نام در این ورزش و همچنین حضور اساتید بزرگ شطرنج در مسابقات بین المللی جام آفتاب، نوعی احترام به نام امام و زادگاه امام است.
وی بیان کرد: برگزاری این مسابقات در سطح بین المللی نشان داد که شهرستان خمین ظرفیت و پتانسیل های لازم را برای برگزاری رویدادهای مهم ورزشی دارد.
حقدادی افزود: با برگزاری رویدادهای ورزشی مختلف در زادگاه معمار کبیرانقلاب انگیزه و گرایش جوانان برای ورزش افزایش می یابد.
وی ابراز امیدوار یکرد: در مسابقات بین المللی شطرنج در زادگاه امام خمینی در سالهای آتی حضور شطرنج بازان تا 20 کشور افزایش می یابد.
فرماندار خمین نیز در این آیین گفت: همه مسئولان استانی و شهرستانی تلاش کردند مسابقات بین المللی شطرنج در سطح مطلوبی برگزار شود تا بازیکنان و دست اندرکاران اجرایی مسابقات با خاطرات خوش از زادگاه امام خمینی (ره)سفر کنند.
سید مهدی ساداتی افزود: این شهرستان امسال میزبان 2 مسابقه ملی و بین المللی بود که مسابقات ملی بین دانش آموزان برگزار شد و مسابقات بین المللی با حضور شطرنج بازان 10 کشور برگزار شد.
وی بیان کرد: برگزاری مسابقات ملی و بین المللی در معرفی زادگاه معمار کبری انقلاب و شخصیت امام خمینی (ره)تاثیر بسزایی می گذارد.
مسابقات بین المللی شطرنج جام آفتاب خمین هفتم تا دوازدهم شهریور ماه سال جاری به میزبانی خمین و با شرکت 123 شطرنج باز از 10 کشور ایران، کرواسی، دانمارک، اسپانیا، ارمنستان، آذربایجان، ترکستان، گرجستان، عراق، افغانستان برگزار شد.
در این دوره از مسابقات شطرنج بازکرواسی استاد بزرگ مارین بوسیوچیچ در سکوی قهرمانیایستاد ، اولگ کورنیف از اسپانیا در جایگاه دوم و احسان قائم مقامی استاد بزرگ شطرنج ایران در جایگاه سوم سومین دوره مسابقات آزاد بین المللی شطرنج جام آفتاب خمین را به خود اخنصاص دادند.
فتوای امام خمینی(ره) درباره شطرنج در شهریور ماه سال 1367 مطرح شد.
خمین واقع در جنوب استان مرکزی با 105 هزار نفر جمعت به عنوان زادگاه معمار کبیر انقلاب در فاصله 61 کیلومتری اراک قرار دارد.
7277/ 6013/خبرنگار: افسانه آروند***انتشاردهنده:مژگان حیدریانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید