قوانین متعدد ضرورت تایید رشته‌ های دانشگاه آزاد در شورای گسترش آموزش عالی را تصریح می کندبه گزارش خبرنگارعلمی ایرنا، محمد فرهادی عصر شنبه در جمع خبرنگاران در مورد تصویب کد رشته های دانشگاه آزاد گفت: کمیته سه نفره ای که دانشگاه آزاد تشکیل داده است به قبل از سال 67 مربوط می شود.
فرهادی که در حاشیه مراسم تقدیر از برگزیدگان اولین جایزه زنان در علم سخن می گفت، اضافه کرد: دانش آموختگان قبل از سال 67 اگر مدارک شان تایید نمی شد باید به کمیته سه نفره ارایه می دادند که این کمیته سه نفره در دفتر شورای گسترش آموزش عالی تشکیل می شد و مدارک را بررسی می کرد. بنابراین وجود و تصویب مدارک در کمیته سه نفره قانونی موقت بوده است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: قانون وزارت علوم تحقیقات و فناوری در سال 83 تصریح دارد کلیه مقاطع تحصیلی آموزش عالی باید به تایید شورای گسترش آموزش عالی برسد؛ هم رشته، هم محل و هم مقطع و تعداد پذیرش دانشجویان. بعد ازآن هم اساسنامه دانشگاه ازاد اسلامی به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده و به صراحت بیان شده که رشته محل ها به شورای گسترش آموزش عالی وزارتین برسد.
وی گفت: بعد از آن در قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی مربوط به پذیرش دانشجوی تحصیلات تکمیلی کاملا مشخص کرده که شیوه پذیرش دانشجویان با تایید شورای گسترش آموزش عالی وزارتین باشد.
فرهادی یادآور شد: بنابراین قوانین متعددی در این زمینه وجود دارد و تاکنون نیز این چنین عمل می شده و مشکلی نبوده همانطور که بیش از 7 هزار رشته ای که دانشگاه ازاد اعلام کرده 5 هزار رشته تایید شده است.

***نقش زنان در توسعه علمی کشور
محمد فرهادی در مورد موقعیت علمی زنان در سال های اخیر نیز گفت: بر اساس بررسی ها در دهه 70 زنان در حد مربی عضو هیات علمی بودند ولی در دهه 90 زنان در همه رده ها از استادیار، استاد پژوهشگر و پژوهشگر برتر حضور دارند و حتی در بین 208 دانشمند ایرانی که جزو یک درصد دانشمندان برتر دنیا هستند تعداد زیادی از آنان را زنان تشکیل می دهند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: زنان در عرصه های مختلف فعال هستند استاد و پژوهشگر و فناور نمونه و امروز در اولین دوره جایزه زنان در علم از تعدادی زنان محقق، دانشمند و محقق و فناور شناسایی و تقدیر شد.
وی ادامه داد: حدود 30 درصد از جامعه علمی کشور اکنون زنان هستند و باید از این پس بیشتر در حوزه های مدیریتی حضور داشته باشند.
فرهادی خاطرنشان کرد: با مصوبه شورای عالی امور اداری 30 درصد از مناصب مدیریتی ازین پس به زنان اختصاص داده می شود و ما هم در آموزش عالی شاهد حضور زنان در مدیریت های ارشد وزارتی و مدیریت دانشگاه هستیم و مراکز پژوهشی را زنان اداره می کنند و در سازمان های بین المللی نیز سازمان ها هستند.
به گزارش ایرنا در مراسم تقدیر از برگزیدگان اولین جایزه زنان در علم که عصر شنبه در سالن قلم کتابخانه ملی برگزار شد، معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده، وحید احمدی معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم تحقیقات و فناوری، اشرف بروجردی رییس کتابخانه ملی و سازمان اسناد جمهوری اسلامی ایران و ابراهیم خدایی رییس سازمان سنجش و آموزش کشور همچنین سعدالله نصیری قیداری دبیر کمیته ملی یونسکو حضور داشتند.
همچنین با حضور محمد تقی خانی مشاور وزیر علوم، حسین سلیمی رییس دانشگاه علامه طباطبایی، عبدالحسین فریدون مدیر کل دفتر وزارتی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از زحمات فرهادی در این وزارتخانه تقدیر شد و الهه حجازی مشاور وزیر علوم زحمات ویژه وی در حمایت از برگزاری اولین جایزه زنان در علم همچنین تربیت صدها دانشجوی برتر رشته پزشکی را شایسته تشکر بیشتر دانست.
اولین جایزه زنان پژوهشگر در علم با هدف شناسایی و معرفی اعضای هیات علمی برگزیده تولیدکننده دانش واقعی، همچنین ارائه فرصت های ارتقای بیشتری برای آنها به همت دفتر مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور زنان و خانواده برگزار شد.
این جایزه به افرادی تعلق گرفت که در زمینه علمی، پیشنهاد طرح های پژوهشی برتر، شرکت در کنفرانس ها، نوشتن مقالات و کتاب فعالیت دارند، زنانی که در حوزه فناوری، ابداع، شرکت های دانش بنیان، کرسی های نظریه پردازی و پتنت فعال هستند و بانوانی که در تاسیس انجمن های علمی، راه اندازی نشریه ها و رشته های علمی حضور و فعالیت داشته و با وارد کردن دانش خود در چرخه تولید، باعث قوی شدن بعد ترویجی علم می شوند.
همچنین جایزه بخش جوان که در تمام گروه های مورد بررسی وجود دارد، به نام مریم میرزاخانی نامگذاری شد.
علمی**9157**1440
خبرنگار: منصوره شوشتری** انتشار: گلشنانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید