لاوروف در مذاکره با تیلرسون نظامیگری در شبه جزیره کرده را رد کردبه گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری وزارت خارجه روسیه، در این گفت وگو که عصر سه شنبه به خواسته طرف آمریکایی انجام گرفت، اوضاع شبه جزیره کره با توجه به آزمایش های هسته ای و موشکی پیونگ یانگ بررسی شد.
وزیر خارجه روسیه گفت که باید ساز و کارهای دیپلماتیک برای یافتن راههای مسالمت آمیز حل و فصل اوضاع شبه جزیره کره جستجو شود.
لاوروف از طرف آمریکایی خواست که دچار احساسات نشود و در این وضعیت در قبال مسائل شبه جزیره کره خویشتنداری کند.
تیلرسون هم گفت که طرف آمریکایی پیش نویس قطعنامه ای را با مضمون محکومیت اقدامات کره شمالی به شورای امنیت ارائه کرده است.
وزیر خارجه روسیه در این رابطه خاطرنشان کرد که مسکو برای بررسی پیش نویس آمادگی دارد، اما واکنش جامعه جهانی باید به گونه ای باشد که در قطعنامه به لزوم کاربرد نیروی نظامی هیچ اشاره ای نشود.
وی همچنین بر لزوم بهره گیری از توان و اختیارات دبیرکل سازمان ملل برای حل بحران شبه جزیره کره و رفع تنش ها در این منطقه تاکید کرد.
از ماه گذشته با اجرای رزمایش های پیاپی آمریکا، ژاپن و کره شمالی متحدان آسیایی واشنگتن در منطقه و پرتاب های موشکی کره شمالی، مرزهای روسیه و چین به التهاب نظامی و تهدیدهای متقابل واشنگتن و پیونگ یانگ با خطر روز افزون آغاز درگیری کشیده شده است.
در تازه ترین تحولات، کره شمالی بامداد روز یکشنبه از ساخت یک بمب هیدروژنی با قدرت تخریب بسیار بالا خبر داد و با انتشار تصاویری رهبر این کشور را حین بازدید از بمب نشان داد و پس از آن هم رسانه ها از آزمایش یک بمب هیدروژنی خبر دادند.
کره شمالی در هفته های اخیر نیز چند موشک آزمایش کرد که سه فروند از موشک های پرتاب شده از فراز ژاپن عبور و در آب های پیرامون این کشور فرود آمدند.
لاوروف در گفت وگو با تیلرسون همچنین با انتقاد شدید از تصمیم واشنگتن در قبال املاک دیپلماتیک روسیه در آمریکا، اظهار کرد که این اقدامات نقض آشکار معیارهای بین المللی است.
وزیر خارجه روسیه در پایان نیز اعلام کرد که مسکو قصد شکایت به دادگاه آمریکا علیه اقدامات غیرقانونی و ضدروسی دولت این کشور را دارد.
پوتین روز سه شنبه در نشست خبری در پکن پایتخت چین با انتقاد از اقدام ضدروسی دولت آمریکا در بستن سرکنسولگری روسیه در سانفرانسیسکو و دو مرکز کنسولی در واشنگتن و نیویورک که با بازرسی های پلیس فدرال آمریکا همراه شد، اظهار کرد: برای طرح شکایت در دادگاههای آمریکا آماده می شویم.
اروپام*391 انتشار دهنده: هادی مولوی نیاانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید