محمد جواد لاریجانی: برجام ثابت کرد ایران هرگز به دنبال سلاح هسته ای نبوده استبه گزارش سه شنبه شب ایرنا به نقل از ستاد حقوق بشر، «ماساهیکو کومورا» فرستاده ویژه نخست وزیر ژاپن و هیات همراهش عصر امروز با محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر و معاونان وی دیدار و گفت‌وگو کردند.
در این دیدار، طرف ژاپنی نسبت به آشنایی متقابل حقوقدانان و قضات دو کشور، با نظام های قضایی یکدیگر و همچنین توسعه روابط دو جانبه حقوقی و قضایی ابراز علاقمندی کرد.
دو طرف با اذعان به آثار مثبت گفت وگوهای حقوق بشری موجود فی مابین ایران و ژاپن، درخصوص برگزاری کارگاه مشترک آشنایی با نظام های قضایی و حقوقی طرفین و تبادل تجربیات در این حوزه، در تهران اعلام آمادگی کردند. در این کارگاه قضات، وکلا و حقوقدانانی از دو کشور مشارکت خواهند داشت.
فرستاده ویژه نخست وزیر ژاپن در این دیدار همچنین نظرات کشور متبوعش را درخصوص بحران شبه جزیره کره به طور تفصیلی تشریح کرد و با توجه به خطراتی که این بحران به طور مستقیم برای امنیت ژاپن دارد، بر نقش کلیدی چین در حل این بحران، بدون نیاز به راه کارهای نظامی تاکید کرد.
معاون حزب لیبرال دموکرات و وزیر امور خارجه اسبق ژاپن، همچنین از مواضع دولت جمهوری اسلامی ایران در صحنه جهانی و به خصوص توافقات برجام حمایت کامل کرد و گفت: برای کشورش این مواضع بسیار با اهمیت است.
همچنین محمد جواد لاریجانی نیز در این دیدار، ضمن تشریح موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در مخالفت با تولید، انباشت و کاربرد سلاح هسته ای از سوی همه کشورها و در همه مناطق جهان، تاکید کرد: برجام به کشورهایی که ایران را متهم به تولید سلاح هسته ای می کردند، ثابت کرد که ایران هرگز به دنبال سلاح هسته ای نبوده، اما آمریکا و متحدان اروپایی آنها نیز باید بدانند که برای توسعه دانش و فناوری هسته ای صلح آمیز، جمهوری اسلامی ایران در چارچوب تعهدات و حقوق خود هیچ حد و مرزی قائل نمی باشد.
دبیر ستاد حقوق بشر افزود: مسلما اولین کشوری نخواهیم بود که تعهد برجام را نادیده بگیریم، اما به نقض تعهد طرف مقابل بدون شک پاسخ متناسب خواهیم داد.
شبد**1953**1379 **
تنظیم کننده:مرتضی شحنه** انتشار دهنده: هادی افتخاریانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید