مدیرعامل انی: بازارهای نفت به ساماندهی نیاز دارند

مدیرعامل غول نفتی ایتالیایی انی به روزنامه “ایل سوله ۲۴ اوره” گفت: بازارهای انرژی ممکن است نیاز به ساماندهی داشته باشند تا جلوی سفته بازی مالی گسترده که قیمت‌های نفت خام را مختل می‌کنند،گرفته شود.

به گزارش ایسنا، کلودیو دسکالزی، مدیرعامل انی گفت: اوپک و عربستان سعودی در موقعیتی قرار ندارند تا با کاهش تولید، قیمت‌های نفت را بالاتر ببرند و تنش‌های ژئوپلتیکی، تولید روبه رشد شیل آمریکا و سفته بازی سنگین در معاملات آتی نفت خام، به این بخش لطمه زده است.

روزنامه “ایل سوله ۲۴ اوره” به نقل از مدیرعامل انی نوشت: سفته بازی مالی به اندازه‌ای قوی است که سرمایه گذاران دارای استراتژی‌های بلند مدت را به سرمایه‌ گذاران کوتاه مدت بدل کرده است.

وی در ادامه افزود: شاید بایستی صنعت نفت نیز نوعی مقررات و کنترل‌های بازار مشابه بانک‌ها را به کار گیرد. بانک‌ها یک دیده بان مرکزی دارند در حالی که در گذشته رگولاتور بخش نفت اوپک بود که دیگر نقشی که پیش از این را داشت را ایفا نمی‌کند.

مدیرعامل انی گفت: سفته‌بازان صندوق‌های پوشش ریسک دیگر بر این باور نیستند که اوپک در موقعیتی قرار دارد که کاهش تولید چشمگیر را اعمال کند.

وزیران شش کشور عضو و غیرعضو اوپک قرار است روز دوشنبه در سن پترزبورگ برای گفت و گو درباره دورنمای بازار و بازبینی پیمان کاهش تولید که از ابتدای امسال به اجرا در آمده است، دیدار کنند.

بر اساس گزارش رویترز، مدیرعامل انی در پاسخ به این که آیا تصور می‌کند این کشورها با کاهش تولید بیشتر موافقت کنند، گفت: خوشبین نیستم.