معاون بهزیستی:نیاز امروز کشور، تقویت مسئولیت اجتماعی دربرابر آسیب هاستبه گزارش ایرنا محمدعلی کوزه گر روز سه شنبه در نخستین همایش تخصصی سلامت اجتماعی در مشهد با اشاره به اهمیت و جایگاه مسئولیت اجتماعی در مدیریت آسیب ها، اظهار کرد: در این راستا سازمان های مردم نهاد و فعالیت آنان از اهمیت و جایگاه حساس و تاثیرگذاری برخوردار است.
وی گفت: پیشگیری از بروز آسیب های اجتماعی احتمالی، جبران آسیب های اجتماعی وارد شده و رفتار اخلاق مدارانه نسبت به آسیب های اجتماعی و ترغیب دیگران نسبت به مسئولیت اجتماعی شان در قبال آسیب ها، از جمله مسائل مهم در مدیریت و کنترل آسیب ها با کمک سازمان های مردم نهاد است.
معاون مشارکت‌های مردمی سازمان بهزیستی با بیان اینکه در جامعه سالم همه افراد وظیفه مراقبت از یکدیگر را داشته و خود را اعضای یک پیکر می دانند، گفت: براندازی نظام ها در آینده از نوع نظامی نیست بلکه از نوع اجتماعی، فرهنگی و تغییر هویت است.
وی تصریح کرد: اگر دچار دگرگونی فرهنگی – اجتماعی شویم، دشمن غلط‌های زیادی می تواند انجام دهد.
کوزه گر با بیان اینکه در سلامت اجتماعی فرد مطرح نیست بلکه باید دید جامعه به چه میزان نشاط دارد، افزود: نشاط اجتماعی پایه سلامت اجتماعی است.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه سلامت دارای 2 جنبه فردی و اجتماعی می شود، افزود: درست است که پیچیدن نسخه درمان بیماری های اجتماعی وظیفه حکومتها است که باید به درستی انجام داده و راه را هموار کنند ولی در هیچ جا دولتها به تنهایی در این زمینه توفیقی کسب نمی کنند و باید مردم آستین ها را بالا بزنند.
رئیس انجمن مددکاری ایران نیز در این جلسه اظهار کرد: در زمینه وضعیت سلامت اجتماعی متاسفانه دماسنج اجتماعی کشور وضعیت نگران کننده ای را نشان می دهد که از آن جمله می توان به وجود بیش از 15 میلیون پرونده قضایی اشاره کرد که معنی آن این است که به ازای هر 100 هزار نفر، 19هزار پرونده در کشور وجود دارد که این مساله نشانگر وجود اشکال در سلامت اجتماعی است.
سیدحسن موسوی چلک بیان کرد: بیش از 400 هزار ورودی زندان در کشور به معنی ورود 48 نفر در هر ساعت به زندان است، شناسایی بیش از 66 هزار نفر مبتلا به ایدز در کشور نیز نشان می دهد موضوع اخلاق تحت الشعاع قرار گرفته و همه این ها نشان می دهد سلامت روانی – اجتماعی در ایران وضع مطلوبی ندارد.
وی تصریح کرد: متاسفانه در کشور حوزه اجتماعی دانسته یا ندانسته ذبح حوزه سیاسی شده و کمتر در این زمینه وارد شده ایم که با ورود رهبری به موضوع آسیبهای اجتماعی این جریان تغییر کرد.
وی گفت: اگر قرار است سلامت اجتماعی در کشور افزایش یابد باید باور کنیم حوزه اجتماعی فقط با نگاه اجتماعی حل می شود و نیز باید یاد بگیریم که همه نسبت به هم مسئولیت داشته باشیم.
موسوی چلک بیان کرد: آسیب‌های اجتماعی در خانه همه را می زند و ربطی به یک گروه ندارد و به همین دلیل پذیرش، مشارکت و انطباق اجتماعی با مسئولیت پذیری مردم باید همراه باشد.
وی با اشاره به اینکه تا کنون مطالبه گری در زمینه مدیریت آسیب های اجتماعی ترویج نشده و بر آسیب‌ها سرپوش گذاشته شده، افزود: بهزیستی مشکل محور نمی تواند گره ای باز کند بلکه باید نوسازی سازمانی انجام شود زیرا سازمان بهزیستی با ساختار 38 سال گذشته نمی تواند در شرایط کنونی چندان موثر باشد.
مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی نیز در این مراسم، یکی از کارهای مهم دولت تدبیر و امید را تابوشکنی در خصوص آسیب‌های اجتماعی دانست که منجر به شفاف سازی آمار و ارقام در این زمینه شد و افزود: وقتی آسیب‌ها علنی شود تلاش بیشتری برای کنترل و رفع آنها انجام می شود.
حمیدرضا پوریوسف اظهار کرد: جامعه به لحاظ نشاط فردی در شرایط خوبی قرار دارد اما به لحاظ نشاط اجتماعی شرایط مطلوبی ندارد.
وی با بیان اینکه موضوع عزاداری و هنجارهای غمگنانه اجتماعی هم اکنون در سطح جامعه زیاد است و در سطح فردی اندک، گفت: هر چند که هر چیزی به جای خودش لازم است اما باید توجه کنیم ثمره نشاط، شادی و هیجانات اجتماعی مواردی همچون خودشکوفایی، امید و سازندگی کشور است.
کانال تلگرام ایرنا خراسان رضوی به نشانی telegram.me/irnamashhad برای دسترسی و دریافت سریع و فوری به اخبار منتخب در همه حوزه های خبری و تصویری فعال است.
7496/ 7507/5132
خبرنگاران:مصطفی نخعی، آرزو جاودانی ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید