مهار آتش در پیله‌کوه چالوس / هشت هکتار مرتع در آتش سوختمهرداد خزایی پول سه‌شنبه شب در گفت ‌و گو با خبرنگار ایرنا افزود : آتش سوزی از حدود ساعت 10 صبح در شمال غربی مرتع کوهستانی پیله‌کوه و در ارتفاع 2 هزار و 500 متری از سطح دریای آزاد آغاز شد و تا غروب تلاش برای خاموش کردن آن ادامه یافت و مهار شد.
وی گفت که هم اکنون 10 نفر از کارکنان منابع طبیعی و پنج نفر از نیروهای مردمی در محل آتش‌سوزی حضور دارند تا آتش ، به‌ خصوص ریزکانون‌های آن را خاموش کنند.
خزایی تاکید کرد : در مرتع پیله کوه ، علاوه بر گونه‌های علفی ، به طور پراکنده درختچهٔ گَوَن و درخت اُرْس هم وجود دارد که در این حریق، به درختان آسیب نرسید ولی چون سوزنی‌برگانی همچون ارس دارای صمغ و رزین هستند و قابلیت اشتعال بالایی دارند، اعلام اطفای کامل حریق زمان‌بر است و باید با احتیاط بیشتری انجام شود.
رئیس ادارهٔ منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان چالوس دربارهٔ علت آتش‌سوزی گفت : هنوز نمی‌توان اظهار نظر قطعی کرد ولی سهل‌انگاری شکارچیان و یا دامداران ، قوی‌ترین احتمال است.
وی با اشاره به اینکه خزان در ارتفاعات بالا، زودتر آغاز می‌شود و باید بیشتر مراقب بود ، از مردم خواست به محض مشاهدهٔ آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع، بلافاصله با شماره تلفن رایگان و کشوری 1504 مکان حریق را به یگان حفاظت منابع طبیعی اعلام کنند.
پارسال نیز بخش جنوبی این مرتع آتش گرفته بود.
خبرنگار : شهاب رویانیان ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
/7517/1602/1654انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید