موگرینی: اتحادیه اروپا باید پشتوانه نظام چندجانبه جهانی باشدموگرینی که به منظور شرکت در کنفرانس دو روزه ‘مجمع راهبردی بلِد’ (BSF) به اسلوونی رفته است، امروز در پارلمان این کشور درباره اولویت های سیاست خارجی اتحادیه اروپا سخنرانی کرد.
وی با اشاره به اقدامات انجام شده در سطح اتحادیه اروپا در زمینه دفاع و امنیت گفت: اقدامات اتحادیه اروپا به معنای نظامی گری (میلیتاریزه) در اتحادیه اروپا نیست بلکه هدف، نتیجه گرفتن بهتر از هزینه های دفاعی جمعی است؛ ما اروپایی ها فقط در کنار یکدیگر می توانیم سرمایه گذاری لازم در صنایع دفاعی را داشته باشیم.
موگرینی افزود: این خوب است که به شریکان متکی باشیم اما این هم خوب است که جانب احتیاط را نگاه داریم و بتوانیم برخی کارها را در صورت نیاز، به تنهایی انجام دهیم. بخصوص در این دوره بی اطمینانی های ژئوپلیتیک، ضروری است که در سطح جهان به عنوان یک تامین کننده نیرومند امنیت به چشم بیاییم.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد: ضرورت دارد که اتحادیه اروپا در این سالها بر این مساله تمرکز داشته باشد که پشتوانه نظام چندجانبه باشد. در زمانی زندگی می کنیم که شیوه اقدام چندجانبه با تمرکز بر نظام سازمان ملل، در خصوص مسائلی مانند تجارت، منع اشاعه هسته ای، صلح و امنیت و حقوق بشر، با سئوال و تردید رو به رو شده است.
تاکید موگرینی بر ضرورت دفاع اتحادیه اروپا از نظام چندجانبه جهانی در حالی است که او بارها بر اهمیت توافق هسته ای ایران و 1+5 (برجام) به عنوان یک توافق مهم بین المللی تاکید کرده است. موگرینی هفته گذشته از توافق هسته ای به عنوان یکی از نمونه های شیوه اتحادیه اروپا در سیاست خارجی مبتنی بر گفتگو و دیپلماسی یاد کرد و گفت: این توافقی بین دو کشور نبود؛ بارها این را تکرار کرده ام و احساس می کنم که ناچاریم در ماه های آینده هم بارها این موضوع را تکرار کنم.
موگرینی خاطرنشان کرد: امروز پس از دوسال، آژانس و همچنین کمیسیون مشترک، تبعیت از برجام را تایید کرده اند و باید این را در ماه های آینده در هر جایی که هستیم تکرار کنیم، زیرا این برای امنیت بین المللی، ایمنی بین المللی و همچنین موضوع اعتبار توافق های بین المللی مهم است.
اظهارات موگرینی در خصوص توان دفاعی اروپا نشانی از رویکرد اتحادیه اروپا برای تقویت قابلیت های دفاعی است. ‘ژان کلود یونکر’ رییس کمیسیون اروپا نیز بتازگی در گفتگو با یک روزنامه اتریشی تاکید کرد که اروپا نمی تواند در بلند مدت برای دفاع از خود به آمریکا متکی باشد. یونکر پیش از این نیز اواخر خرداد ماه با اشاره به تغییر سیاست خارجی آمریکا، خواستار افزایش بودجه و همکاری های ساختار دفاعی کشورهای عضو اتحادیه اروپا مطابق معاهده لیسبون شد.
وی در کنفرانس دفاع و امنیت در شهر پراگ جمهوری چک گفت: جهان در حال تغییر است. آمریکا از مدتها پیش از آمدن ترامپ سیاست خارجی خود را بطور بنیادین تغییر داد. در یک دهه گذشته به وضوح روشن شده است که شرکای آمریکایی بر این باورند که بخش زیادی از بار و هزینه ها را برای متحدان اروپایی ثروتمند خود بر دوش می کشند. هیچ انتخاب دیگری نداریم جز اینکه از منافع خودمان در خاورمیانه، در زمینه آب و هوا و در توافق های تجاری دفاع کنیم.
اندیشکده شورای روابط خارجی اروپا (ECFR) نیز بتازگی در یک بولتن پژوهشی با بیان اینکه برخی نبردها در سطح جهانی آغاز شده است، بر لزوم بازاندیشی اروپا در ماهیت نظام بین المللی و ائتلاف سازی های جدید برای مقابله با دولت آمریکا تاکید کرد.
شبد**اروپام**1078** 1379
بابک جعفری، انتشار دهنده: هادی افتخاریانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید