مکرون خواستار پاسخ قاطع جامعه جهانی به پیونگ یانگ شدبه گزارش رادیو بین المللی فرانسه، امانوئل ماکرون گفت: جامعه جهانی نگران تحرکات نظامی کره شمالی است. از این رو، من خواستار پاسخی قاطع از جانب جامعه جهانی به این کشور هستم.
رییس جمهوری فرانسه از جامعه بین المللی، بویژه شورای امنیت سازمان ملل و اتحادیه اروپا درخواست کرده تا با جدیت بسیار به آزمایش های هسته ای کره شمالی واکنش نشان دهند.
همچنین علاوه بر رییس جمهوری فرانسه، صدر اعظم آلمان و نخست وزیر ایتالیا نیز خواستار تحریم های شدید اتحادیه اروپا علیه پیونگ یانگ شدند.
تلویزیون رسمی کره شمالی امروز آزمایش یک بمب هیدروژنی را با «موفقیت کامل» اعلام کرد. پیونگ یانگ تاکید کرده این بمب هیدروژنی توانایی نصب شدن بر روی موشک بالستیک قاره پیما را دارد.
در نخستین ساعات روز یکشنبه، سازمان ثبت زلزله نگاری چین از وقوع یک زلزله با قدرت 6.3 در مقیاس ریشتر در کره شمالی خبر داده بود. این سازمان همچنین وقوع زلزله دومی را با قدرت 4.6 ریشتر ثبت کرده است. زلزله دوم با فاصله هشت دقیقه از زلزله نخست روی داد.
پس از وقوع این دو زلزله، مقامهای چینی احتمال آزمایش هسته ای را از سوی کره شمالی مطرح کردند و دولت ژاپن نیز آزمایش هسته ای را از سوی پیونگ یانگ تاکید کرد.
فعالیتهای موشکی کره شمالی به اواخر دهه هفتاد میلادی باز می گردد. کره شمالی در آن زمان بر روی یک موشک بالستیک کوتاه برد از نوع «اسکاد بی» ساخت اتحاد جماهیر شوروی و با برد 300 کیلومتر تمرکز کرده بود. نخستین آزمایش موشک بالستیک کره شمالی در سال 1984 انجام شد. نخستین آزمایش هسته ای این کشور نیز به سال 2006 میلادی باز می گردد.
این ششمین بار است که کره شمالی دست به آزمایش هسته ای می زند. کره شمالی در سال 2006 توانست نخستین آزمایش هسته ای زیر زمینی خود را انجام دهد. آخرین آزمایش هسته ای این کشور به نهم سپتامبر سال 2016 باز می گردد.
آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه ای آزمایش هسته ای کره شمالی را «بسیار تاسف بار» خوانده و آن را «نقض کامل» خواستهای بین المللی خوانده است.
اروپام**9041**1908
مترجم: منوچهر جعفری** ناشر : افشار دارابیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید