ناتو به دلیل انتشار اوراق توهین آمیز به شعائر دینی در افغانستان عذرخواهی کردبه گزارش ایرنا، ناتو روز چهارشنبه با انتشار بیانیه ای گفت که اوراق تبلیغاتی که دو روز قبل در استان «پروان» افغانستان پخش شده، توهین به مقدسات مسلمانان بوده است.
در بیانیه ناتو آمده که آنان تحقیقاتی را در این باره آغاز کرده اند و افرادی را که در این مساله دخیل بوده اند، شناسائی و مورد پیگرد قانونی قرار خواهند داد.
بالگردهای ناتو ، 2 روز قبل اوراق تبلیغاتی را در برخی از شهرستان های استان پروان و «کاپیسام بر سر مردم ریختند که در آن به شعائر اسلامی اهانت شده است.
در این اوراق، شیری دیده می شود که به دنبال یک سگ سفید است و پرچم گروه طالبان که روی آن «لا اله الا الله» و «محمد رسول الله»، نوشته شده، بر بدن سگ طراحی شده است.
در این برگه‌های تبلیغاتی خطاب به مردم افغانستان آمده است: «آزادی خود را از این سگ‌ها پس بگیرید و به امنیت برسید»
پخش این اوراق با واکنش شماری از مسئولان و علمای افغانستان مواجه شده است.
«عبدالستار خواصی» یک عضو مجلس نمایندگان افغانستان، روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا در کابل گفت که آمریکائی ها، هر از گاهی درصدد برمی آیند تا دین و ایمان مردم این کشور را بیازمایند و دمکراسی متکی به زور جنگنده های «بی 52» را در افغانستان ارزیابی کنند.
وی گفت که چند سال پیش نیز نظامیان آمریکائی «شعارهای اسلامی» را بر روی توپ فوتبال نوشتند و آن را در روستاهای استان «کنر» توزیع کردند.
این نماینده مجلس تأکید کرد که آمریکائی ها باید بدانند که هرگز نمی توانند در ایمان و دینداری مردم خللی وارد کنند.
خواصی گفت که شماری از مردم را دعوت کرده است تا در این باره با آنان گفت وگو کند.
«محمدجاوید حنفی»، رییس شورای علمای پروان نیز این اقدام ناتو را به شدت محکوم کرد و آن را توهین آشکار به مقدسات مسلمانان دانست و از حکومت وحدت ملی خواست تا این موضوع را مورد رسیدگی قرار دهد.
آساق**1610انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید