نامه فعالان محیط زیست به رییس جمهوری برای اجرای برنامه پلنگ ایرانیبه گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از موسسه تخصصی مطالعات پلنگ آسیایی، 124 نفر از چهره های سرشناس هنرمند همراه با متخصصان و فعالان حوزه حیات وحش و محیط زیست با ارسال نامه سرگشاده ای به رئیس جمهور، خواستار حمایت وی از فراهم کردن حداقل شرایط اداری مورد نیاز به منظور اجرای برنامه ملی پلنگ ایرانی که در اسفندماه سال 1394 توسط این سازمان ابلاغ شده است، همراه با نظارت مستمر و دقیق بر بودجه های داخلی و خارجی اختصاص یافته به این زیرگونه در معرض خطر انقراض در کشور شدند.
متن نامه به شرح زیر است:
به نام خدا
جناب آقای دکتر حسن روحانی
ریاست جمهوری محترم منتخب ملت ایران
موضوع: درخواست حمایت از اجرای برنامه ملی پلنگ ایرانی
با سلام
احتراما، این نامه توسط جمعی از متخصصان و فعالان حوزه حیات وحش و محیط زیست و هنرمندان کشور در ارتباط با شرایط نامساعد پلنگ ایرانی و لزوم رسیدگی با قید فوریت به شرایط حفاظتی این گونه، تهیه شده و به شرح زیر به استحضار می رسد.
همانگونه که مستحضر هستید، در دولت یازدهم، سازمان حفاظت محیط زیست از آن دولت به عنوان حامی پلنگ ایرانی یاد کرد، تا پیش از سال 1394، هیچگونه برنامه شخصی در سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص حفاظت و مدیریت این سرمایه ملی در کشور وجود نداشت.
در نهایت با حضور و پافشاری متخصصان و کارشناسان این حوزه، این برنامه به صورت مشارکتی با لحاظ کردن نیازسنجی ها و تحقیقات صورت گرفته هدفمندی که از سال 1391 در جریان بوده است و مشارکت طیف وسیعی از کارشناسان در ادارات کل و سازمان حفاظت محیط زیست، سمن ها (سازمان های مردم نهاد) ومراکز علمی و دانشگاهی تهیه و تدوین شد و سرانجام در تاریخ 03/12/94، با تایید دفاتر مرتبط در سازمان حفاظت محیط زیست، توسط ریاست وقت این سازمان ابلاغ شد. (ابلاغیۀ شمارۀ 55950/94).
از ابلاغ این برنامه تاکنون، زمانی نزدیک به یک سال و نیم می گذرد. متاسفانه، به رغم اینکه تخمین زده می شود وسعتی قریب به نیمی از مناطق زیست پلنگ ایرانی در کشور، در آستانه از دست دادن شرایط لازم برای زیست این زیرگونه هستند، تاکنون هیچ اقدام منسجمی به منظور اجرایی شدن این برنامه صورت نگرفته است.
گفتنی است، حتی اقدامات بیمه ای که در راستای همین برنامه شکل گرفته بود و به عنوان روشی نوین بازتاب بین المللی نیز داشته است، به دنبال مهیا نشدن حداقل شرایط اداری لازم، به سرعت از روند کارشناسی خود خارج شد.
پلنگ ایرانی، علاوه بر ارزش های اکولوژیکی و نقش منحصر به فرد خود در گستره وسیعی از طبیعت ایران، دارای ارزش های فرهنگی و اجتماعی، هنری و تاریخی و پیام آور مفاهیمی چون شجاعت و دلیری برای جامعه ایرانی است.
با توجه به تجربه امروز ما در خصوص موضوعاتی چون وضعیت رو به انقراض آخرین بازماندگان یوزپلنگ آسیایی در ایران، همچنین انقراض ببر هیرکانی و شیر ایرانی از یک سو و از سوی دیگر پیشرفت روش های علمی و در دسترس بودن راهکارهای مناسب مدیریتی، ظرفیت های تخصصی موجود در کشور و اطلاعات کنونی ما از وضعیت پلنگ ایرانی و نیازهای حفاظتی آن؛ سیر نزولی وضعیت این زیرگونه از پلنگ های آسیایی در ایران، برای آیندگان قابل توجیه نخواهد بود.
با درنظرگرفتن این موضوع که طی یک سال گذشته، رایزنی ها و مکاتبات مکرری با سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص مشکلات موجود در راستای اجرایی شدن این برنامه صورت گرفته است که مجموعه این پیگیری ها تاکنون نیز بی نتیجه مانده، از حضور محترم مقام عالی، تقاضا داریم حمایت لازم را از فراهم کردن حداقل شرایط اداری مورد نیاز به منظور اجرای این برنامه در کشور بر اساس نیازسنجی های صورت گرفته و برنامه ابلاغ شده، همراه با نظارت مستمر و دقیق بر بودجه های داخلی و خارجی اختصاص یافته به این زیرگونه در معرض خطر انقراض در کشور، مبذول فرمایید. پیشاپیش از توجه و حمایت حضرتعالی، سپاسگزاریم.
علمی 9014**1834
تنظیم : کیمیا عبدالله پور ** انتشار: ناهید شفیعیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید