ناکارآمدی تحریم/گفت وگو و دیپلماسی تنها راه حل بحران شبه جزیره کره استبه گزارش خبرنگار ایرنا، والسیلی نبیزیا روز دوشنبه در نشست اضطراری شورای امنیت برای رسیدگی به آزمایش هسته ای کره شمالی افزود: آزمایش های هسته ای تحریک آمیز و فعالیت های پیونگ یانگ اخیرا تحرک خطرناکی به خود گرفته و عمیقا نگران کننده است.
وی ادامه داد: شکی نیست که درحال حاضر یکی از حادترین و دراماتیک ترین شرایط شبه جزیره کره را تجربه می کنیم. بدون اغراق می توان گفت که صلح در این منطقه دستخوش این آزمایش شده و تهدید به افزایش تقابل نسبت به گذشته بیشتر شده است.
نماینده روسیه در سازمان ملل تصریح کرد: نادیده انگاشتن الزامات قطعنامه های مربوط به شورای امنیت و هنجارهای بین المللی، کره شمالی را مستحق قاطع ترین محکومیت ها کرده است.
نبیزیا اضافه کرد: متاسفانه اقدامات رهبر کره شمالی، رژیم منع گسترش سلاح های کشتار جمعی را تضعیف کرده و تهدیدی جدی برای صلح و امنیت در شبه جزیره کره و در سطح جهانی است که ادامه آن عواقب جدی برای خود کره شمالی دارد.
وی درعین حال تصریح کرد: برای ما روشن است که هیچ راه حل نظامی برای مشکلات شبه جزیره کره وجود ندارد. در شرایط فعلی، ضروری است که آرامش داشته باشیم تا از هر اقدام دیگری که منجر به تشدید تنش می شود، خودداری شود.
سفیر روسیه در شورای امنیت با اشاره به سفرهای دیپلماتیک برای متوقف کردن برنامه های هسته ای و بالستیک کره شمالی را نشانی از ناکارآمدی ابزار تحریم دانست و تاکید کرد: ما از تمام طرف های ذینفع درخواست می کنیم که بلافاصله به گفت و گو و مذاکرات بازگردند که تنها راه ممکن برای حل مشکل پیچیده شبه جزیره کره است.
نبیزیا خاطرنشان کرد: ما آمادگی خود را برای تلاش های مشترک در این راستا، از جمله در زمینه اجرای نقشه راه روسیه و چین، دوباره تایید می کنیم.
وی افزود: فدراسیون روسیه از جامعه بین المللی خواسته است تا احساسات خود را به حالت آرام و متعادل درآورند. ما بار دیگر تأکید می کنیم که حل و فصل مسائل هسته ای و دیگر مشکلات شبه جزیره کره تنها می تواند به وسیله روش های سیاسی و دیپلماتیک همچون تلاش های میانجیگرانه دبیر کل سازمان ملل به دست آید.
به گزارش ایرنا، نشست امروز شورای امنیت به درخواست آمریکا، انگلیس، ژاپن و کره جنوبی به دنبال آزمایش هسته ای کره شمالی برگزار شد.
کره شمالی روز شنبه، ششمین آزمایش هسته ای خود را انفجار بمب هیدروژنی اعلام کرد که قابلیت نصب بر روی موشک های قاره پیمای بالستیک دارد.
اوضاع در شبه جزیره کره کمتر تا این حد بحرانی بوده است و چین و روسیه تلاش گسترده ای را آغاز کرده اند تا طرفین مذاکرات هسته ای را از سربگیرند.
مذاکرات شش جانبه هسته ای پکن از سال 2003 شروع و پیونگ یانگ در پایان سال 2008، به دلیل آنچه سیاست های خصمانه آمریکا توصیف کرد، از آن خارج شد و تاکنون ازسرگرفته نشده است.
شبک**1429**1392**انتشار: ابوالفضل باباییانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید