نخستین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس فراخوان دادبه گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا از نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، فراخوان نخستین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس با محوریت کتاب «وقتی مهتاب گم شد» خاطرات علی خوش لفظ، با هدف جامه عمل پوشاندن به منویات امام راحل و مقام معظم رهبری در پاسداشت ادبیات دفاع مقدس، کمک به رشد و اعتلای فرهنگی کتابخوانی عمومی به ویژه در میان هنرمندان و شاعران و همچنین تشویق شاعران جوان به بهره‌گیری از گنجینه دفاع مقدس در خلق آثار ادبی منتشر شد.
نخستین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس به همت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مهر ماه سالجاری و همزمان با سالروز شهادت سردار حسین همدانی در دو بخش اصلی و ویژه برگزار می شود.
علاقه‌مندان برای شرکت در بخش اصلی این کنگره می‌توانند آثار خود را در 5 شاخه «کلاسیک» (غزل، قصیده، مثنوی، قطعه، ترکیب‌بند،رباعی، دوبیتی و …)، «آزاد» (نیمایی، سپید و …)، «ترانه، سرود، نوحه و قالب‌های آیینی»، «کودک و نوجوان» و «کوتاه نوشت و پیامک ادبی» به دبیرخانه این کنگره ارسال کنند.
همچنین بخش ویژه این جشنواره به استقبال از مطروحه مقام معظم رهبری اختصاص دارد که علاقه‌مندان برای شرکت در این بخش می‌توانند سروده‌های خود را در ادامه سروده مقام معظم رهبری یا در همان وزن وردیف و قافیه به دبیرخانه این کنگره ارسال کنند.
متن مطروحه رهبرمعظم انقلاب به شرح زیر است:
درنگی کرده بودم کاش در بزم جنون من هم
لبی تر کرده زان صهبای جام پرفسون من هم
هزاران کام در راه است و دل مشتاق و من حیران
که ره چون می‌توانم یافتن سوی درون من هم
علاقه‌ مندان به شرکت در نخستین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس تا پایان وقت اداری روز دوشنبه20 شهریور ماه سال جاری فرصت دارند تا آثار خود را در دو بخش اصلی و ویژه این کنگره از طریق پست الکترونیکی [email protected] و یا از طریق فضای تلگرامی به نشانی @mahtabesheer به دبیرخانه کنگره ارسال کنند.
دبیرخانه این کنگره، صرفا آثاری را که الهام گرفته از کتاب «وقتی مهتاب گم شد» باشد بررسی و داوری خواهد کرد.
محدودیتی در قالب‌های ارسالی اشعار و تعداد اشعار وجود ندارد، دبیرخانه کنگره حق چاپ و انتشار آثار را خواهد داشت، همچنین درج اطلاعات کامل شاعر (نام، نام خانوادگی، نام پدر، سال تولد، شماره ملی، شماره شناسنامه، آدرس کامل منزل، محل سکونت، تلفن همراه و ثابت) ضروری است و به اشعار فاقد اطلاعات ترتیب اثر داده نخواهد شد.
براساس این گزارش، جوایز درنظر گرفته شده برای نخستین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس شامل10 جایزه 10 میلیون ریالی به 10 اثر برتر در بخش اصلی و 3 جایزه 20میلیون ریالی به 3 اثر برتر در بخش ویژه خواهد بود.
کتاب «وقتی مهتاب گم شد» نوشته حمید حسام، روایتی عاطفی از خاطرات جانباز سرافراز علی خوش‌لفظ، همرزم حاج احمد متوسلیان به قلم حمید حسام است که از سوی انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است.
رهبر انقلاب طی دیداری با شاعران مذهبی با اشاره به بخش‌هایی از این کتاب گفتند: «برادرانی که اهل شعر و ذوق و هنر هستید این کتاب‌ها را بخوانید. این هنر بزرگ مجاهدت فی‌سبیل‌الله و عشق به شهادت را در این کتاب‌ها مزمزه کنید. شماها خیلی بهتر از دیگران معنایی را که در این کتاب‌ها هست می‌توانید بفهمید. نگاه کنید». سپس ایشان خطاب به یکی از شاعران حاضر در جمع فرمودند: «شما این کتاب را بخوانید،‌ از هر فصلش می‌توانید موضوعات و مضامین بکری را برای سرودن شعر انتخاب کنید».
فراهنگ ** 1880 ** خبرنگار: پروین اروجی * انتشار: امید غیاثوندانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید