نماینده موافق: کرباسیان اقتصاد را به سیاست آلوده نمی کندبه گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «سیدکمال الدین شهریاری» روز چهارشنبه در جلسه بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی دولت دوازدهم در موافقت با «مسعود کرباسیان» وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: نگاهی به کارنامه 30ساله کرباسیان در دستگاه های مختلف نشان می دهد که وی با دولت های مختلف در این سال ها کار کرده است.
وی افزود: این سابقه کاری که هیچ یک از نمایندگان مخالف نیز مخالفتی با آن نداشته اند، نشان می دهد که وی اقتصاد را به خط و خطوط سیاسی آلوده نکرده و نمی کند.
شهریاری به حضور کرباسیان در معاونت وزارتخانه های نفت، بازرگانی، صنایع سنگین و اقتصاد اشاره کرد و گفت: حضور وی در سمت های مختلف سبب شده است تا کرباسیان یک فرد جامع الاطراف باشد و همه ابعاد اقتصاد اعم از اقتصاد خرد و کلان، اقتصاد داخلی و خارجی و همه جنبه های آن تجربه کرده باشد.
وی ادامه داد: آنچه در خصوص کرباسیان عنوان می کنم حاصل 25 سال شناخت از وی در حوزه های عمل، تجربه و کار است.
شهریاری با اشاره به ارائه گزارش کارشناسی معاونت نظارت مجلس در زمینه تطبیق برنامه های پیشنهادی وزیران با اسناد بالادستی و وظایف قانونی وارتخانه ها، تصریح کرد: 18 صفحه از این گزارش به برنامه ها و استراتژی های کرباسیان در برنامه هایش اختصاص دارد که حاکی از کمترین انحراف است.
نماینده دشتی و تنگستان با بیان اینکه کرباسیان در برنامه های خود چیزی خلق نکرده، یادآوری کرد: دستگاه های اجرایی مجری قوانین هستند و این ما نمایندگان مجلس هستیم که به دستگاه های اجرایی می گوئیم چه بکنند.
شهریاری با انتقاد از نمایندگانی که گفتند در برنامه های کرباسیان چیزی ندیدیم، تاکید کرد: برنامه های وی همان سند چشم انداز، سیاست های اقتصاد مقاومتی، برنامه های پنجم و ششم توسعه و بودجه های مصوب سالیانه است و اصلا قرار نیست چیزی خارج از مصوبات در برنامه ها موجود باشد.
وی با اشاره به سابقه کاری کرباسیان که از سال 60 در دولت شهید رجایی قائم مقام سازمان برنامه و بودجه و در دولت مقام معظم رهبری معاون وزارت صنایع سنگین بوده، خاطرنشان کرد: وی در همه دولت های چپ و راست، اصلاحات، سازندگی، اعتدال و … خدمت کرده که نشاندهنده شخصیتی است که بدون وابستگی به هیچ جناح، فرقه و خط سیاسی و بدون هیچ حاشیه و ادعا فقط برای مملکت خدمت کرده است.
این نماینده مجلس بیان داشت: هیچ کس از نمایندگانی که در خصوص کرباسیان و عملکرد وی سخنرانی کرده، حتی یک نکته منفی بیان نکرده که نشان از نبود سیاسی کاری و جناح بازی در کار وی است و این مساله یک ضرورت برای اقتصاد کشور است.
وی تصریح کرد: اقتصاد کشور برخی اوقات گرفتار مسائل سیاسی می شود که در آن دولت و مملکت ضربه می بیند، اما کرباسیان چهره ای است که اقتصاد را آلوده به خط و خطوط سیاسی نکرده و نمی کند و این برای اقتصادمان یک ضرورت و نعمت است.
شهریاری ادامه داد: کرباسیان نه تنها در دستگاه های دولتی، بلکه در نهادهای عمومی غیردولتی نیز خدمت کرده و خدمات ارزنده وی در ستاد هماهنگی اقتصاد خارجی که زمان مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی در وزارت امور خارجه شکل گرفته، فعالانه در صدور کالاهی داخلی به خارج از کشور فعال بود.
وی تصریح کرد: گزینه پیشنهادی وزارت امور اقتصادی و دارایی نخستین کسی است که دروازه ورود دلارهای غیرنفتی را به کشور باز کرد.
به گزارش ایرنا، مسعود کرباسیان وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی، 61 ساله، متولد اصفهان و دارای مدرک دکترای مدیریت بازرگانی است و در چهار دهه گذشته در سمت های اجرایی مختلفی از جمله معاون وزیر صنعت، معاون وزیر نفت، معاون وزیر بازرگانی و معاون وزیر اقتصاد حضور داشته است.
کرباسیان در دولت یازدهم و نیز در دولت اصلاحات معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران بود؛ وی در دولت یازدهم توانست پروژه سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی را در این نهاد کلیدی اجرا کند که نتیجه آن رشد درآمدهای دولت از محل شفافیت حقوق گمرکی، کاهش فساد و افزایش سرعت در تجارت خارجی ایران بود.
عضویت در شورای پول و اعتبار، شورای عالی بانک ها، ستاد بسیج اقتصادی کشور، ستاد فرعی اقتصادی دولت، مسئول کمیته بررسی عضویت در WTO و ستاد تنظیم بازار داخلی از جمله ستادها و مجامعی است که کرباسیان ایفای نقش کرده است.
وی در این مدت بیش از 12 عنوان کتاب ترجمه و تالیف کرده و بیش از 40 مورد گزارش و مقاله تحقیقی در حوزه های اقتصادی به رشته تحریر درآورده است.
کرباسیان برای تصدی این وزارتخانه 20 اَبَر پروژه را برای بهبود شاخص های کلان اقتصاد طراحی کرده است که می توان به بهبود محیط واقعی کسب و کار و شاخص جهانی آن، طراحی و استقرار ساز و کارهای بهبود شاخص های رقابت پذیری، تنقیح قوانین نهادساز در اقتصاد ایران، اصلاح نظام تامین مالی خارجی، هوشمندسازی نظام مدیریت مالی دولت (خزانه داری الکترونیک)، مولدسازی دارایی های دولت و شرکتهای دولتی، توسعه نظام مالیاتی نوین (گسترش طرح جامع مالیاتی) و توسعه بازار سرمایه و بدهی اشاره کرد.
همچنین ساماندهی سهام عدالت، بهسازی روند خصوصی سازی، طراحی نظام تدبیر اقتصادی، اقتصاد در اتاق شیشه ای، ایجاد نظام رتبه بندی اعتباری اشخاص حقیقی و حقوقی، مدیریت بدهی های دولت، توسعه پایگاه داده جامع اطلاعات اقتصادی-اجتماعی خانوار، مشارکت در احیا و اصلاح نظام بانکی، مشارکت در بازتنظیم نظام بودجه بندی، مشارکت در اصلاح نظام تامین آتیه و صندوق های بازنشستگی، مشارکت در بهسازی صندوق توسعه ملی و رابطه آن با دولت، مشارکت در مدیریت واردات رسمی و غیررسمی از دیگر پروژه های مورد نظر کرباسیان است.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
@IRNAeco
https://t.me/irnaeco
اقتصام ** 2025 ** 3065 ** 1561**خبرنگاران: لیلا جودی و محمد ملک دار ** انتشار:مژگان تواناانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید