نهاد حقوق بشری سازمان ملل خواستارمبارزه روسیه با نژادپرستی در ورزش شدبه گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، کمیته مبارزه با تبعیض نژادی سازمان ملل متحد مستقر در ژنو، از مقام های روس خواست که با رفتارهای نژادپرستانه در ورزش به خصوص فوتبال مبارزه قانونی کرده و اطمینان حاصل کنند که نهادهای انضباطی این کشور، در باره نشانه های نژاد پرستی، بیگانه ستیزی و عدم تحمل، تحقیق قانونی به عمل می آورند و افراد خاطی را جریمه و یا از حضور در رخدادهای ورزشی، محروم می کنند.
این نهاد حقوق بشری سازمان ملل متحد با اشاره به برگزاری بازی های جام جهانی فوتبال 2018 در روسیه، اظهار نگرانی کرد که تمایلات نژادپرستانه در میان طرفداران فوتبال روسیه علیه اعضای اقلیت های قومی و یا آفریقایی تباران، وجود دارد.
روسیه در شرایطی که به خاطرمیزبانی مسابقات جام جهانی فوتبال در تابستان آینده (2018) زیر ذره بین قرار گرفته، قول داده است علیه نژاد پرستی و خشونت هواداران فوتبال اقدام کند. اتحادیه فوتبال روسیه ماه گذشته (ژوئیه) اعلام کرد که تیم های فوتبال اسپارتاک مسکو و حریف وی دینامو مسکو، قهرمانان لیگ برتر روسیه هر کدام به علت رفتارهای نژادپرستانه، چهار هزار و 250 دلار جریمه شده اند.
رویترز می افزاید: 18 کارشناس مستقل که سوابق حقوق بشری روسیه و هفت کشور دیگر را بررسی می کنند، پس از نشست روز جمعه، این گزارش را منتشر کردند.
ایگور بارینو، رییس سازمان امور قومیت های دولت روسیه در روز چهارم اوت (13 مرداد ماه) به این نهاد حقوق بشری سازمان ملل گزارش داد که دولت روسیه اقدام های قانونی علیه گسترش عقاید نژادپرستانه به عمل آورده است.
دولت روسیه غالبا با تجلیل نازیسم مبارزه می کند و آن را در سال 2014 به صورت قانون درآورده که طبق آن تبلیغ عقاید نازی، نفرت پراکنی و تبعیض، ممنوع است.
بارینو افزود: دولت روسیه در سال 2016 هزار و 450 نفر را به اتهام ارتکاب جرم های مرتبط با تندروی و افراط گرایی، مورد تعقیب قضایی قرار داده است که از این شمار، 993 نفر به دادگاه تحویل داده شدند و 934 نفر محکوم شدند.
اروپام**1416**1486**مترجم: صفر سرابی**انتشار: محسن شریفی**انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید