هر 5 روز یک واحد خدمات سلامت در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ساخته شده استبه گزارش ایرنا سید محمدهادی ایازی روز چهاشنبه در جشنواره عمران سلامت در زاهدان با تبریک روز پزشک به همه فعالان عرصه خدمات رسانی در حوزه سلامت مردم اظهار داشت: پزشکان وظیفه درمانگری دارند و باید با تشخیص به موقع بیماری برای ارتقای کیفیت زندگی شهروندان تلاش کنند.
وی افزود: هم اینک 140 هزار پزشک فعال در کشور داریم که در سایه حمایت نظام جمهوری اسلامی ایران منشاء برکات زیادی هستند و با توجه به ظرفیت بالای دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تاکنون شمار زیادی دانشجوی موفق رشته پزشکی در این مرکز علمی تربیت شده اند.
وی گفت: تلاش دولت ارائه خدمات بهداشتی و درمانی درکنار دیگر خدمات به مردم محروم ترین نقاط کشور از جمله این استان است و امیدواریم کمبودها به زودی برطرف شود.
وی خاطرنشان کرد: وزیر بهداشت با حضور در نقاط مختلف سیستان و بلوچستان علاوه بر نشست های استانی، در سطح ملی نیز نشست هایی برای حل مشکلات مردم این منطقه برگزار کرده که حاصل این تلاش ها ساخته شدن یک واحد خدمات در هر پنج روز در دولت یازدهم در این استان بوده است.
معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: در مدت فعالیت دولت یازدهم 24 هزار تخت بیمارستانی به ظرفیت حوزه بهداشت و درمان در سطح کشور اضافه و 45 هزار تخت بیمارستانی نیز مرمت و بازسازی شده است.
ایازی افزود: راه اندازی مراکز آی سی یو (ICU) به عنوان یکی از نیازهای حوزه درمان مردم، ایجاد 6 هزار مرکز جامع سلامت و خانه بهداشت از دیگر خدمات دولت یازدهم به اقشار مختلف جامعه است.
وی با تاکید بر مشارکت بیشتر مردم در بخش سلامت گفت: مشارکت مردم در زمینه ساخت مراکز بهداشتی و درمانی، رعایت قانون و مسائل بهداشتی برای پیشگیری از بروز حوادث و بیماری ها و همکاری سازمان های مردم نهاد و موسسه های خیریه نقش خوبی در کیفی سازی ارائه خدمات به جامعه هدف دارد.
وی از علمای تشیع و تسنن سیستان و بلوچستان خواست از مردم بومی ساکن و خارج از استان در زمینه مشارکت برای توسعه زیرساخت های بهداشتی و درمانی دعوت و همچنین از مسئولان استانی خواست نشست های مجمع سلامت را برگزار کنند.
معاون وزیر بهداشت با اشاره به آمار بالای مبتلایان به بیماری های ژنتیکی مانند تالاسمی و هموفیلی در سیستان و بلوچستان از همکاری علمای تشیع و تسنن در زمینه آگاهی بخشی به مردم برای انجام آزمایشات دوره بارداری و کاهش مسائل بعد از تولد کودکان با مشکلات ژنتیکی قدردانی کرد.
معاون توسعه و مدیریت منابع دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان نیز در این نشست گفت: 456 پروژه با زیربنای 215 هزار متر مربع و 450 میلیارد تومان اعتبار در حوزه این دانشگاه در دولت تدبیر و امید اجرا شده است.
جمشید اردونی افزود: از مجموع این پروژه ها 259 پروژه با زیربنای 72 هزار متر مربع و اعتبار بیش از 145 میلیارد تومان تا امروز به بهره برداری رسیده است.
به گزارش ایرنا در پایان این جشنواره از فعالان حوزه بهداشت و درمان زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در سیستان و بلوچستان برای ارائه خدمات مطلوب در چهار ساله دولت تدبیر و امید تقدیر شد.
استان سیستان و بلوچستان با توجه به گستردگی و داشتن بیش از هزار و 100 کیلومتر مرز خشکی با 2 کشور همسایه و 310 کیلومتر مرز دریایی در حوزه بهداشت و درمان به سه بخش تقسیم شده که شهرستان های شمالی شامل زابل، هیرمند، زهک، هامون و نیمروز زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی زابل و شهرستان های زاهدان، میرجاوه، خاش، سراوان، سیب و سوران، مهرستان، چابهار و کنارک زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و شهرستان های ایرانشهر، سرباز، نیکشهر، دلگان، فنوج و قصرقند زیر پوشش دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر قرار دارد.
سیستان و بلوچستان با 19 شهرستان و 2 میلیون و 775 هزار و 14 نفر جمعیت پهناورترین استان کشور محسوب می شود که با کشور افغانستان و پاکستان هم مرز است.
3042**6081 خبرنگار: محدثه حیدری گرجی **انتشاردهنده: حیدر سرایانیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید