هشدار وزارت خارجه ترکیه به برگزاری همه پرسی استقلال در کرکوکبه گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه ترکیه روز سه شنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد: تصمیم شورای استان کرکوک برای برگزاری همه پرسی استقلال کردستان در کرکوک افزودن حلقه ای جدید بر زنجیره اشتباهات است.
در این بیانیه تاکید شده است: برگزاری همه پرسی استقلال در اقلیم کردستان و به خصوص در استان کرکوک بار دیگر قانون اساسی عراق را نقض می کند.
در این بیانیه آمده است: ترکیه نگرانی خود را نسبت به برگزاری همه پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق به مقامات محلی و نیز دولت مرکزی عراق اعلام کرده و این نگرانی را به اطلاع جامعه جهانی نیز رسانده است.
در این بیانیه همچنین عنوان شده است: مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در خلال دیدار از عراق بر لزوم انصراف از برگزاری همه پرسی استقلال تاکید کرد.
به گزارش ایرنا، همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق توسط عرب ها و ترکمن‌ها که ساکنان اصلی کرکوک هستند، تحریم شده است و طبق ماده 140 قانون اساسی عراق و بر اساس رای دادگاه اداری عراق در 17 آگوست 2017، مجلس محلی کرکوک و اقلیم کردستان حق دخل و تصرف در مناطق مورد اختلاف را نخواهند داشت.
به گزارش ایرنا، اقلیم کردستان عراق و احزاب کرد عراقی حدود 2 ماه پیش بدون حضور دو حزب سیاسی، در نشستی با مسعود بارزانی رئیس اقلیم، تصمیم گرفتند که همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق را در ماه نهم سال جاری میلادی(25 سپتامبرـ سوم مهرماه 1396) میلادی برگزار کنند.
خبر تصمیم اربیل مبنی بر برگزاری همه پرسی در 25 سپتامبر سالجاری، موجب واکنش ها و مخالفت های جدی در داخل و خارج از عراق شد.
این تصمیم اقلیم کردستان عراق موجب واکنش های منفی کشورهای منطقه از جمله ایران و عراق و ترکیه شده است و این کشورها مخالفت جدی خود را با هر گونه تغییر در تمامیت ارضی کشورهای منطقه اعلام کرده اند.
خاورم/1905**انتشار دهنده: حسن فاخریانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید