واردات از ارمنستان نیازمند مجوز نبود مغایرت با منافع تولیدکنندکان ایرانی استبه گزارش ایرنا، عزیزیان در مصاحبه با پایگاه خبری نیوز ای ام ارمنستان که امروز (چهارشنبه) انتشار یافت، با اشاره به فعالیت کار گروه امور تجارت و سرمایه گذاری این کشور و ایران، گفت: ایروان در راستای تسهیل صادرات محصولات به ایران، اقدام می کند.
معاون وزیر توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری ارمنستان همچنین افزود: طرفین کماکان برنامه های سرمایه گذاری سودمند و مسائل گمرکی را بررسی می کنند.
وی ادامه داد: مساله صدور مجوز نیز بررسی شده است و با توجه به اینکه هر کالا پیش از ورود به گمرک ایران باید مجوز نبود مغایرت با منافع تولید کنندگان ایرانی را داشته باشد، انجام اقدام لازم در همین چارچوب برای شماری از اقلام تولید ارمنستان تسریع شده است.
عزیزیان همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا لغو صدور این مجوزها برای ارمنستان ممکن خواهد بود، گفت: در زمان حاضر چنین مساله ای بررسی نمی شود، اما احتمال می رود در قرارداد تجارت آزاد میان ایران و اتحادیه اورآسیا برای هر پنج کشور عضو مطرح شود.
همزمان اتحادیه اوراسیا از برنامه پیش بینی شده برای امضای موافقت نامه تعرفه ترجیحی با ایران در چارچوب هدف گذاری گسترش همکاری های اقتصادی و تجاری خبر داد.
به گزارش ایرنا، برپایه نتایج چندین دور مذاکرات، 14 تیرماه فهرستی از 530 کالای صنعتی تولید ایران و پنج کشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا شامل تعرفه ترجیحی یا سود بازرگانی صفر برای واردات در ایروان پایتخت ارمنستان نهایی شد.
فهرست پیش نویس شامل 350 ردیف تعرفه ای از تولیدات صنعتی ایران و 180 بند مشابه از اوراسیا است اعلام شده است.
با توجه به برنامه های مذاکرات آتی، این فهرست نیز قابل افزایش است و همچنین منجر به توسعه روابط اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اورآسیا می شود.
روسیه، ارمنستان، قزاقستان، بلاروس و قرقیزستان داعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا هستند که جمعیتی نزدیک 180 میلیون نفر را در برمی‌گیرند.
برپایه اطلاعات در دسترس، اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا 2/2 تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی و 3/1 تریلیون دلار تولیدات صنعتی دارند و همچنین تجارت خارجی کشورهای عضو به خارج از اتحادیه بالغ بر 877 میلیارد دلار یعنی برابر 7/3% صادرات و 3/2% واردات کل جهان است.
ارمنستان با حدود 30 هزار کیلومتر مربع مساحت و سه میلیون نفر جمعیت در منطقه قفقاز که پس از فروپاشی شوروی در سال 1991 استقلال یافت، تنها کشور عضو اتحادیه اوراسیا است که با ایران مرز زمینی دارد و با ترکیه، گرجستان و جمهوری آذربایجان نیز هم مرز است.
اروپام 1516 ** انتشار دهنده: هادی مولوی نیاانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید