واگذاری تعدادی از مدارس دولتی به تعاونی‌های معلمانبه گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، علی ربیعی شامگاه دوشنبه در حاشیه جشنواره تقدیر از تعاونی های برتر که به مناسبت هفته تعاون در مجموعه تلاش برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: تعاونی ها مزایای خوبی برای مناطق کمتر توسعه یافته دارند، وام های تعاونی های روستایی در مناطق کمتر از 2 هزار نفرجمعیت دو برابر سایر تعاونی های است.
ربیعی با اشاره به مناقصه امروز شرکت پست گفت:امروز دو شرکت تعاونی در قالب یک شرکت در مناقصه شرکت پست به ارزش 6 هزار میلیارد تومان برنده شدند.
وی یادآور شد: تعاونی های مصرف در فضای نابرابر با فروشگاههای بزرگ بخش خصوصی رقابت می کنند و از آنجایی که این تعاونی ها شفافیت کامل را دارند مالیات به طور کامل از آنها اخذ می‌شود.
وی ادامه داد: اخذ مالیات از تعاونی های مصرف آنها را با مشکل مواجه کرده است.
به گفته ربیعی، طی نشست هایی که با سازمان امور مالیاتی داشتیم به مسئولان این سازمان یادآور شدیم که مزیت تعاونی مصرف، ارزان بودن آنها است و اخذ مالیات، آنها را ناتوان کرده است.رئیس سازمان امور مالیاتی و وزیر امور اقتصادی و دارایی قول همکاری در این خصوص را دادند.
وی با اشاره به طرح «هزار تعاونی هزار روستا» بیان داشت: در صدد هستیم که تعاونی های شهر و روستا را گسترش دهیم .هم اکنون میانگین تعداد اعضای هر تعاونی به ١٠٠ نفر افزایش یافته است و تلاش می کنیم تا تعاونی ها را زنجیر وار به هم متصل کنیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به تسهیلات اشتغال افزود: قرار است 20 هزار میلیارد تومان به بخش اشتغال تخصیص داده شود.تلاش می کنیم شرکت های تعاونی را در اولویت دریافت سرمایه در گردش قرار دهیم البته بانک توسعه تعاون کوچک مانده و نمی تواند به تعاونی ها کمک کند که به همین منظور هر سال بخشی از بودجه را برای توانمند سازی بانک توسعه تعاون اختصاص داده ایم.
وی اظهار داشت: قرار است بخشی از 1.5 میلیارد دلاری که از محل صندوق توسعه ملی به بخش اشتغال در مناطق روستایی اختصاص می یابد از طریق سه بانک عامل (کشاورزی، توسعه تعاون و رفاه کارگران)انجام شود.
وی ادامه داد: هم اکنون در حال تدوین آئین نامه هستیم و ایرادی که شورای نگهبان به لایحه برداشت 1.5 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی گرفته بود در حال رفع شدن است.
وی گفت: با تدوین آیین نامه اجرایی این تسهیلات،از نیمه دوم امسال اجرایی می شود.
اقتصام*9123**1983**3404**خبرنگار: زهره دریغ گفتار**انتشار: محسن اسماعیلیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید