وزارت بهداشت تامین کننده 25 درصد سلامت جامعه استدکتر محمد نصیری روز سه شنبه در نشست کارشناسان خیرین سلامت دانشگاهها و دانشکده های علوم پزشکی کشور در مشهد افزود: تنها با توسعه امکانات و تجهیزات نمی توان سلامت را حفظ و یا ارتقا داد.
وی با بیان اینکه باید جریان سازی مردمی در کشور تقویت شود، اظهار کرد: برای ارتقای کیفیت سلامت جامعه تمام سازمان ها و نهادها باید با یکدیگر مشارکت داشته باشند.
وی گفت: ایجاد تشکل های مردمی در حوزه های مختلف اجتماعی، هم افزایی و جریان سازی در حوزه سلامت و پیشگیری و درمان از راهکارهای مهم برای ارتقای سلامت است.
قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در این نشست گفت: مراقبت های اولیه بهداشتی 38 سال پیش بر اساس اصول عدالت اجتماعی، مشارکت مردم، هماهنگی بین بخشی و استفاده از تکنولوژی مناسب در کشور به اجرا در آمد.
دکتر غلامحسین خدایی افزود: وزارت بهداشت در طول این سال ها با توسعه مراکز بهداشتی و درمانی، بیمارستان ها و تجهیزات پیشرفته گام موثری در ارتقای سلامت برداشته است اما اصول دیگر این برنامه که یکی از آنها مشارکت مردم و هماهنگی بین بخشی می باشد به شکل مطلوب پیشرفت نکرده است.
وی با بیان اینکه امروز سن امید به زندگی در کشور افزایش یافته است اما کیفیت زندگی افزایش مطلوب نیافته اظهار کرد: بر اساس اعلام وزارت بهداشت، اختلالات روانی اولین عامل از دست رفتن سال های عمر در کشور به شمار می رود و این در حالی است که مهم ترین عامل بروز این اختلال عوامل اجتماعی است.
وی گفت: بر اساس گزارش های وزارت بهداشت 23.6 درصد مردم به یکی از اختلالات روانی مبتلا هستند و این درحالی است که این افراد در بدو تولد سالم بوده اند و عوامل اجتماعی مختلف در بروز این اختلالات دخیل بوده اند.
خدایی افزود: ساخت بیمارستان و مرکز بهداشتی درمانی هر چند برای جامعه مفید است اما تغییر فرهنگ و تفکر مدیران سازمان ها بر اینکه می توانند عامل بهبود دهنده سلامت باشند تاثیر به مراتب بیشتری در جامعه خواهد داشت.
وی با اشاره به اجرای طرح تحول نظام سلامت در حوزه های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: یکی از اقدامات مثبت وزارت بهداشت تشکیل معاونت اجتماعی است که در این معاونت تلاش می شود نگرش مدیران سازمان ها نسبت به سلامت جامعه تغییر و مشارکت همگان در این راستا تقویت شود.
نشست کارشناسان خیرین سلامت دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور در مشهد تا فردا ادامه دارد.
7505 / 6053 خبرنگار: ندا جواهرفر ** انتشاردهنده: محمد حسین علی مقدمانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید