وزیر دفاع سابق آمریکا: با کره شمالی باید با دیپلماسی قهری برخورد کرداشتون کارتر وزیر دفاع سابق آمریکا روز چهارشنبه در گفت وگو با شبکه خبری سی بی اس استراتژی موثر در برخورد با بحران منطقه کره را بکار گیری ‘دیپلماسی قهری’دانست که به گفته او استفاده همزمان از ‘ اقدامات نظامی و فشار های اقتصادی’ خواهد بود.
کارتر تنها راه وادار کردن کره شمالی به برداشتن قدم های مثبت در جهت کاهش تنش ها را در ابتدا استفاده از این استراتژی ترکیبی دانست و گفت که این رویکرد ضمن آن که ممکن است کره شمالی را وادار به کاهش تهدیدهای هسته ای کند در صورتی که پیونگ ینگ بسراغ انتخاب نادرستی برود که به رویارویی نظامی منجر شود زمان کافی برای امادگی بهتر در این رویارویی ها در اختیار کشورش قرار خواهد داد.
وی افزود که دولت کلینتون در دهه نود با استفاده از این استراتژی به پیشرفت های محدودی دست پیدا کرده بود ولی این بحران که در زمان دولت های متعدد آمریکایی همچنان ادامه داشته بتدریج وخامت بیشتری پیدا کرده است.
وزیر دفاع اوباما نیز مانند سایر سیاستمداران آمریکایی توقف آزمایشات هسته ای و موشکی از سوی کره شمالی شرط لازم برای کاهش فشار های آمریکا علیه این کشور دانست و گفت تنها در صورتی که این آزمایشات متوقف شوند آمریکا قادر خواهد بود از فشار های اقتصادی خود بر این کشور بکاهد.
کارتر احتمال استفاده از گزینه نظامی از سوی آمریکا را رد نکرد و بصراحت گفت که کشورش بایستی برای استفاده از این گزینه آمادگی داشته باشد.
در هیمن حال جیمز ماتیس وزیر دفاع ترامپ نیز روز چهارشنبه در گفت وگو ی تلفنی با همتای کره جنوبی خود بار دیگر بر اقدام نظامی بعنوانی یکی از گزینه های روی میز در برخورد با بحران کره شمالی تاکید کرد و گفت: هر گونه تهدیدی علیه آمریکا ، مناطق تحت حفاظت و یا متحدین این کشور با یک پاسخ نظامی عظیم ، موثر و تکان دهنده روبرو خواهد شد.
اروپام-4-541××انتشاردهنده: عزیز موسویانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید