چطور خانه ای مرتب داشته باشیم؟

اینکه چطور لوازم خونه رو بچینیم تا مرتب و هماهنگ باشه، دغدغه همه ست. هر اتاق یک سری دکور و وسایل مخصوص به خودش رو داره و باید در جای خودش ازش استفاده بشه. هماهنگی در ابعاد و رنگ و طرح در چیدمان منزل یک اصل فراموش نشدنیه و همیشه باید این رو مد نظر داشته باشیم که چطور یک خونه رو با چیدمان خوب طوری طراحی کنیم تا سازمان یافته تر و هماهنگ تر بنظر برسه. گاهی اوقات شاید ندونسته با انتخاب نادرست در دکوراسیون، اشتباهاتی رو مرتکب میشیم که فضای خونه رو ناهماهنگ و وحشتناک میکنه. در ادامه چند نکنه مهم رو با هم بررسی می کنیم.

بی نظمی در آثار هنری روی دیوار را برطرف کنید

تزیین دیوار با آثار هنری مثل تابلو و نقاشی ممکنه کار سختی باشه. طبق نظر طراحان داخلی هر قطعه از آثار هنری باید بطور مساوی به وسیله ی دیگری در اتاق متصل بشه. شما باید بین قطعاتی که انتخاب می کنید و دیواری که باید روش نصب بشن تناسب برقرار کنین. بنابراین اگر یک مبل یک و نیم متری را انتخاب کردید باید یک تابلو با ابعاد تقریبا یک متر و بیست برای دیوار انتخاب کنید. قطعات خیلی کوچک ممکنه بطور تصادفی مورد توجه قرار بگیره اما قطعات بزرگتر اتاق رو کوچک و دلپذیرتر نشون میده. طراحان داخلی معتقدند که “هنر باید به چیزی وصل شود”.

 

تناسب بین تزیینات دیوار ومبل

پاکیزگی سطوحی مثل آینه، مبل و شیشه توجه داشته باشید

پاکیزگی اصل مهم و اساسی در طراحی دکوراسیون است. لوازمی که دارای سطح صاف هستند نیاز به نگهداری و پاکیزگی بیشتری دارند. معمولا پاک کردن این سطوح بخشی از آخرین کارهای دشوار روزمره است. معمولا گرد و خاک، روی سطوح تیره ی چوبی بیشتر جلب توجه میکنه و اثر انگشت هم روی آینه و شیشه و لیوان سریع تر خودش رو نشون میده. اگه میخواین خونه ای تمیز و مرتب داشته باشین اول وسایلی که زودتر کثیف میشن رو تمیز کنین.

 

تمیزی سطوح صاف و دکوراسیون بهتر

رنگهای تیره برای دیوار، آن را قدیمی،کثیف و وحشتناک نشون میده

با توجه به اینکه اخیرا، معمولا رنگهای روشن تر برای دیوار اتاقها استفاده می شه، رنگ های تیره مثل قهوه ای حس  کهنگی رو به بیننده القا میکنه. به نظر یکی از طراحان داخلی، “این اصلا بد نیست اما چون رنگ تیره و کدر حس تاریخی و قدیمی بودن رو منتقل میکنه و اغلب مردم کهنگی و تیرگی رو به چرک و کثیف بودن ربط میدن”، بنابراین بهتره که از رنگ های روشن تر برای دیوارها استفاده شود.

 

رنگهای تیره خونه رو قدیمی و ترسناک میکنه

آشفتگی و درهم ریختگی کابل و سیم ها

هیچ چیزی درهم ریخته تر و خطرناک تر از کابل و سیم ها در اطراف خونه ی شما نیست. اونها معمولا همه جای خونه و در هر اتاق هستند. این نقاط رو شناسایی کنید و به شکلی خلاقانه اونها رو پنهان کنید. مثلا سه راهی یا کابلهای کامپوتر میتونن در سبدزیر میز مخفی بشن.

بیش از حد از لوازم تزیینی استفاده نکنید

هنگامی که از لوازم تزیینی روی میز یا در قفسه ها استفاده می کنید، سعی کنید تا اونهارو در دسته های سه، پنج و یا هفت تایی بچینید و همیشه یک نقطه کانونی و فضای روشن بینشون در نظر بگیرید و سعی کنید اشیای با ارتفاع مختلف رو کنار هم قرار بدین. مثلا اگه یک میز مربعی شکل یا چهارگوش دارید وسایل دکوری رو با زاویه 45 درجه روی اون قرار بدین.

 

چیدمان دکوری های چوبی

فرش یا قالیچه ای با سایز مناسب انتخاب کنید

برای اینکه چیدمانی واحد و یکپارچه برای اتاق نشیمن داشته باشید، در انتخاب فرش حتما به این نکته دقت کنید که قسمت جلویی مبلمانتون حتما روی فرش قرار بگیره.

 

به سایز فرش توجه کنید

از مبل و بالشتکهای پف دار استفاده کنین

سعی کنید همیشه مبل ها و کوسن های پف دار داشته باشین. سطح صاف مسطح و یا دارای چین و چروک به زیبایی مبلمان لطمه وارد میکنه و فضای اتاق رو شلخته و به هم ریخته نشون میده.

 

از بالشتک های پف دار استفاد کنین

Save

دیدگاهتان را بنویسید