کاهش دکل‌های حفاری نفت آمریکا برای دومین هفته متوالی

شرکت‌های حفاری نفت آمریکا هفته گذشته برای دومین بار از ماه ژانویه شمار دکل‌های حفاری نفت را کاهش دادند.

به گزارش ایسنا، گروه صنعتی بیکرهیوز روز جمعه اعلام کرد شرکت‌های حفاری آمریکایی شمار دکل‌های حفاری نفت را در هفته منتهی به ۲۱ ژوییه یک حلقه کاهش داده و به ۷۶۴ حلقه رساندند.

این رقم در مقایسه با با ۳۷۱ دکل حفاری نفت فعال در مدت مشابه سال گذشته همچنان رشد دو برابری را نشان می‌دهد. شرکت‌های حفاری آمریکایی از آغاز ژوئن سال ۲۰۱۶، در ۵۴ هفته از ۶۰ هفته گذشته به شمار دکل‌های حفاری اضافه کردند. با این‌همه روند افزایش دکل‌ها در چند ماه گذشته تحت تاثیر کاهش قیمت‌های نفت آهسته شده است.

متوسط رشد شمار دکل‌ها در چهار هفته گذشته دو حلقه بوده که پایین‌ترین میزان از ژوئن سال ۲۰۱۶ است با این‌همه تحلیلگران معتقدند کاهش هفتگی شمار دکل‌های حفاری، یک وقفه کوتاه در روند احیای حفاری است که انتظار می‌رود حداقل تا سال ۲۰۱۹ ادامه پیدا کند.

با وجود توافق اوپک و سایر تولید کنندگان بزرگ برای کاهش تولید حدود ۱.۸ میلیون بشکه در روز، استمرار نگرانی‌ها نسبت به اشباع عرضه، کاهش حدود ۱۵ درصدی بهای معاملات نفت آمریکا در نیمه اول سال میلادی جاری را بدنبال داشت.

بهای معاملات آتی نفت آمریکا روز جمعه پس از این که شرکت پترولجستیک پیش بینی کرد تولید نفت اوپک در ژوییه افزایش خواهد یافت حدود دو درصد سقوط کرد و به پایین ۴۶ دلار درهر بشکه رسید.

به گفته تحلیلگران، تلاش‌های اوپک برای محدود کردن عرضه با تولید رو به رشد شرکت‌های حفاری شیل آمریکا و سایر تولید کنندگانی که امیدوار هستند در ماه‌های آتی از قیمت‌های بالاتر نفت سود ببرند، تضعیف شده است.

وزارت انرژی آمریکا هفته گذشته پیش بینی کرد تولید نفت شیل این کشور در اوت برای هشتمین ماه متوالی رشد می‌کند و با ۱۱۲ هزار بشکه در روز افزایش، به ۵.۶ میلیون بشکه می‌رسد.

بعضی از تحلیلگران همچنان پیش بینی‌های خود برای افزایش شمار دکل‌های حفاری را حفظ کرده‌اند. تحلیلگران در شرکت سیمونز اندکو، متخصصان انرژی در بانک سرمایه‌گذاری آمریکایی پایپر جافری پیش بینی کرده‌اند مجموع دکل‌های حفاری نفت و گاز آمریکا به ۸۸۳۸۹۲ حلقه در سال ۲۰۱۷، ۹۹۸ حلقه در سال ۲۰۱۸ و ۱۱۰۷ حلقه در سال ۲۰۱۹ خواهد رسید. در حالی که متوسط دکل‌های حفاری از ابتدای سال ۲۰۱۷ تاکنون ۸۳۳ دکل، ۵۰۹ دکل در سال ۲۰۱۶ و ۹۷۸ دکل در سال ۲۰۱۵ بوده است.

بر اساس گزارش رویترز، اگر پیش بینی سیمونز  برای سال ۲۰۱۹ به حقیقت بپیوندد، بالاترین افزایش دکل‌های حفاری از سال ۲۰۱۴ خواهد بود که ۱۸۶۲ دکل‌های فعال وجود داشت. طبق آمار بیکرهیوز، شمار دکل‌ها در سال ۲۰۱۲ به ۱۹۱۹ حلقه رسید.

شمار دکل‌ها نشانه دهنده تولید آتی است. طبق پیش بینی‌های فدرال، انتظار می‌رود تولیدکنندگان آمریکایی میزان تولید را به ۹.۳ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۷ و ۹.۹ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۸ در مقایسه با ۸.۹ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۶ افزایش دهند.

دیدگاهتان را بنویسید