کاهش نرخ سود بانکی،از عوامل افزایش قیمت و تقاضا دربازار سکه و طلاست« آیت محمدولی» روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اظهار داشت: با توجه به رکود نسبی حاکم بر صنف طلا، فعالان این عرصه امیدوارند با هدایت بخشی از نقدینگی جامعه از بانک ها، شاهد بازگشت رونق به کارگاه های تولیدی مصنوعات طلا باشند.
وی در عین حال، اثر رفتار هیجانی متقاضیان مسکوکات و مصنوعات طلا را مقطعی دانست و گفت: در کنار عوامل داخلی، نمی توان از اثرپذیری قیمت ها از تحولات بازارهای جهانی هم غافل ماند زیرا بحث افزایش بدهی های دولت آمریکا و نرخ بیکاری در این کشور نیز بر قیمت اونس طلا اثر گذاشته و آن را به بالای 1325 دلار رسانده است.
محمدولی همچنین یادآور شد: افزایش قیمت دلار در بازار آزاد و ثبت رقم 38 هزار و 830 ریالی نیز بر قیمت تمام شده طلا و سکه اثر گذاشته است.
وی تقاضای فصلی برای خرید طلا و سکه به دلیل تقارن با اعیاد اسلامی را از دیگر عوامل روانی موثر بر بازار طلا ذکر کرد.
این فعال صنعت طلا و جواهر با یادآوری اینکه این صنعت چند سالی است که به دلیل مالیات 9 درصدی ارزش افزوده دچار رکود شده و برخی کارگاه های و واحدهای صنفی نیز به همین دلیل تعطیل شده اند، ابراز امیدواری کرد که با تصویب لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده در مجلس و تعیین مالیات 3 درصدی برای صنعت طلا و جواهر، این بخش از رکود خارج شود.
به گزارش ایرنا، قیمت انواع سکه و طلا در بازار آزاد دیروز روند افزایشی به خود گرفت؛ هر قطعه سکه تمام بهار آزادی با ثبت رشد 118 هزار ریالی به 12 میلیون و 345 هزار ریال رسید و هر گرم طلای 18 عیار نیز با بیش از 27هزار ریال افزایش یک میلیون و 254 هزار و 760 ریال به فروش رفت.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
[email protected]
https://t.me/irnaeco
اقتصام**2025**1561**خبرنگار: لیلا جودی**انتشار:مژگان تواناانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید