کاهش 28 درصدی آمارغرق شدگان درمازندراننقی کریمیان روز سه شنبه درگفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: براساس آماراز ابتدای اجرای طرح سالم سازی در ساحل مازندران دراول خردادماه تاکنون 39 نفرغرق شدند که این آمار در مدت مشابه سال قبل حدود 50 نفر بود.
وی علت کاهش غرق شدگان در ساحل خزر را در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته حضور فیزیکی ناجیان غریق در 350 نقطه حادثه خیز عنوان کرده است.
رئیس هیات نجات غریق مازندران اظهارداشت: طبق بررسی 15 نفر از غرق شدگان دریای خزر در سال جاری را نیروهای محلی و بومی منطقه تشکیل می دهند و 24 نفر نیز در طرح های سالم سازی و ویلاهای خصوصی دراین استان غرق شدند.
وی دلیل ازدیاد آمار غرق شدن نیروهای بومی و محلی را در مازندران در سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل بی توجهی به هشدار ناجیان و نداشتن آگاهی از تفاوت شنا در دریا با استخر از سوی نیروهای بومی دانست.
* نجات 126 غریق ازمرگ حتمی دردریای خزر
رئیس هیات نجات غریق مازندران گفت که از بدو شروع طرح سالم سازی ( اول خردادماه ) تاکنون 126 غریق از مرگ نجات یافتند.
کریمیان افزود: این افراد پس از نجات به دلیل نامساعد بودن وضعیت جسمی برای مداوا در بیمارستان بستری و پس از دوره درمان مرخص شدند.
کریمیان با انتقاد از مجریان طرح سالم سازی و ویلاهای خصوصی به دلیل به کارنگرفتن ناجیان آموزش دیده گفت که باید برای کاهش آمار تلفات انسانی در این طرح ها نیروهای نظارتی با مالکان طرح های سالم سازی و ویلاهای خصوصی فاقد ناجی برخورد کنند.
وی اضافه کرد : هم اکنون حدود یکهزار ناجی در این استان در اجرای طرح سالم سازی همکاری دارند و همین تعداد نیروی ناجی آموزش دیده برای کمک به اجرای طرح آماده هستند.
در سال جاری در ساحل 338 کیلومتری خزر در مازندران 93 طرح سالم سازی اجرا شد که 52 نقطه شناگاهی نیز در این طرح ها برای شناگران ساماندهی شد.
در سال گذشته 83 نفر در ساحل خزر جان خود را از دست دادند که این آمار در مقایسه با سال قبل آن (94) 11 درصد کمتر شد.
در مجموع در 4 ساله دولت تدبیر و امید با اجرای طرح سالم سازی دریای خزر در مازندران آمار غریق حدود 70 درصد کم شد.
خبرنگار: حسین فلاحتی ** انتشاردهنده : محسن حسن نیا
6982/1899انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید