کشت 13 هکتار گیاه دارویی رازیانه در سلطانیهپیمان حائری روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در سال های گذشته 2 هکتار از زمین های این شهرستان به کشت گیاه دارویی رازیانه اختصاص داشت و طبق برنامه ریزی ها ، این میزان امسال به 13 هکتار رسید که در سال آینده این روند به مراتب افزایش خواهد یافت.
وی یادآوری کرد: یکی از سیاستهای وزارت جهاد کشاورزی توسعه گیاهان دارویی و گسترش آن در مناطق مستعد کشور و این شهرستان نیز این اولویت مهم را در دستور کار خود قرار داده است.
حائری خاطرنشان کرد: خاک این شهرستان مستعد کشت انواع گیاهان داروئی بوده و می توان گفت ، متوسط عملکرد این نوع گیاه نیز 2.5 تا 3 تن در هکتار است.
وی بیان کرد: گیاه رازیانه پنج سال عمر دارد و در صورت وجود آب و هوای مناسب می توان طی این مدت نسبت به برداشت این محصول اقدام کرد و در این میان دما هوا عامل محدود کننده ای است ، چرا که در صورت بروز دمای منفی 15 درجه این گیاه خشک می شود و سال دیگر رشد نمی کند.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سلطانیه خاطر نشان کرد: بر این اساس دمای هوای این شهرستان نیزدر فصل سرد سال به منفی 20 درجه می رسد و در واقع عامل محدودیت بشمار می رود، اما می توان نسبت به کشت بذر آن مبادرت کرد.
به گزارش ایرنا ، رازیانه گیاهی دارویی است که خواص معجزه آسایی از قبیل ضد پیری، پیشگیری از سرطان، کاهش وزن، درمان بیماری های گوارشی و هورمونی و جلوگیری از پوکی استخوان دارد.
سطح زیرکشت اراضی سلطانیه 38 هزار هکتار است که از این میزان 15 هزار هکتار آن آبی و بقیه به دیم اختصاص دارد.
شهرستان سلطانیه با دو بخش و 30 هزار نفر جمعیت در 40 کیلومتری از مرکز استان زنجان قرار دارد.
7320/8068
خبرنگار: اعظم شامی *** انتشار : اسماعیل جهانبخشانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید