کنفرانس ملی شتابگرهای ذرات و کاربردهای آن به میزبانی اصفهان برگزار می شودشتاب‌دهنده، دستگاهی است که در آن ذرّات باردار مانند ذرات بنیادی به وسیلهٔ میدان‌های الکتریکی یا مغناطیسی تا سرعت‌های بسیار زیادی شتاب‌داده می‌شوند بطوریکه سرعت بسیاری از آنها، حتی تا نزدیکی‌های سرعت نور می‌رسد.
از شتاب‌ دهنده‌ها در رشته فیزیک از جمله در اندازه‌گیری های متعددی در فیزیک هسته‌ای استفاده می‌شود.
به گزارش ایرنا، روابط عمومی دانشگاه صنعتی اصفهان روز دوشنبه اعلام کرد: سومین کنفرانس ملی شتابگرهای ذرات با هدف گردهمایی پژوهشگران و متخصصان این حوزه برای به اشتراک گذاشتن یافته‌های علمی، ایجاد فرصت برای همکاری بین گروه‌های تحقیقاتی، آشنایی دانشجویان با پژوهش‌ها و کمک به گسترش و پیشرفت شتابگرها برگزار می شود.
فیزیک شتابگرها، طراحی و ساخت انواع شتابگرها و تجهیزات مرتبط و کاربرد شتابگرها در علوم، صنعت و پزشکی، محورهای اصلی سومین کنفرانس ملی شتابگرهای ذرات و کاربردهای آن است.
دبیر سومین کنفرانس ملی شتابگرهای ذرات گفت: امروزه شتابگرهای ذرات از پیشرفته ‌ترین دستاوردهای علمی و فناوری است که در شاخه‌های مختلف علوم، فناوری و پزشکی کاربرد دارند.
دکتر سیدظفرالله کلانتری افزود: بیش از یک دهه است که در ایران نیز فعالیت‌های مناسبی برای ساخت و توسعه شتابگرهای ذرات آغاز شده است و مطالعات قابل توجهی در این زمینه در مراکز تحقیقاتی مختلف و دانشگاه‌ها انجام می‌گیرد.
وی با اشاره به ویژگی بین رشته‌ای این دانش، گسترش فعالیت‌های پژوهشی در زمینه‌های نظری، محاسباتی، ساخت و کاربردهای شتابگرها و از سوی دیگر نیاز کشور به شتابگرها در زمینه‌های مختلف را از ضرورت های برگزاری این کنفرانس عنوان کرد.
علاقه مندان به منظور کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام در این کنفرانس تا 20 مهرماه فرصت دارند به نشانی http://psi.ir/farsi.asp?page=iranpac2017 مراجعه کنند.
کنفرانس ملی دوسالانه شتابگرهای ذرات و کاربردهای با همکاری انجمن فیزیک ایران به میزبانی دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار خواهد شد.
دومین کنفرانس ملی شتابگرهای ذرات، آذر ۹۴ در پژوهشگاه دانش های بنیادی در تهران برگزار شد.
ت/3011 خبرنگار: آسیه معینی – انتشار دهنده : عمادیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید