یک مسئول: تهدید سایبری و زیستی مهمترین تهدید حوزه پدافند غیرعامل استبه گزارش ایرنا، سردار غلامعلی حیدری روز شنبه در جلسه هم اندیشی اعضای پدافند غیرعامل و کارگروه های تخصصی قرارگاه های زیستی و سایبری و رابطین دستگاه های اجرایی استان کردستان، حفظ جان انسان ها، کاهش تلفات یا آسیب پذیری، پایدار سازی در برابر تهدیدات، حفظ زیرساخت سرمایه های سایبری و صیانت از سرمایه سایبری را از اهداف پدافند غیر عامل دانست.
وی اظهار کرد: از آنجا که تهدیدات فناوری مهمترین تهدید جامعه امروز است در راستای مقابله با این تهدید باید پدافند تخصصی در دستور کار قرار گیرد.
حیدری تاب آوری را توانایی سیستم شهری و مصون سازی در برابر تنش ها و مخاطرات دانست و افزود: یک شهر زمانی به طور کامل تاب آور محسوب می شود که تمام شاخص ها، مولفه ها، ابعاد تاب آوری در آن شهر در وضعیت بهتر در حال رشد و ارتقا قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه پدافند غیرعامل یکی از تاکیدات مقام معظم رهبری است، گفت: با ابلاغ سیاست های کلی نظام، باید چند منظوره سازی احداث ها پدافند غیر عامل رعایت شود و در بودجه سنواتی باید درصدی از اعتبارات به پدافند غیر عامل اختصاص یابد.
حیدری تاکید کرد: پدافند غیرعامل در راستای اهداف صلح دوستانه حرکت می کند، افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب پذیری، تداوم فعالیت های ضروری، ارتقای پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران در مقابل تهدید از مهمترین اهداف پدافند غیرعامل است.
معاون اداره کل پدافند غیرعامل وزارت کشور نیز در این جلسه، هماهنگ سازی و گفتمان سازی و الزامی کردن قانون پدافند غیرعامل در حوزه های تخصصی را از رویکردهای اجرای پدافند غیرعامل دانست.
مجتبی مولوی با اشاره به اینکه هیچ دستگاهی به تنهایی نمی تواند پدافند غیر عامل را اجرا کند، گفت: اجرای بخش های اجرایی پدافند غیرعامل نیازمند هماهنگی دستگاه های اجرایی است.
وی فرایند مصون سازی پدافند غیرعامل و تهدیدشناسی دستگاه های اجرایی استان و شناسایی آسیب پذیری دارایی های استان را مهم ارزیابی کرد و افزود: شناسایی دارایی ها و توانمندی های استان ها مهمترین مرحله طرح جامع استان ها است.
مولوی شناسنامه دار کردن طرح پدافند و مستند سازی اقدامات پدافند غیرعامل را ضروری برشمرد و تاکید کرد: ادارات استان موظف هستند اطلاعات پدافند غیرعامل را طبقه بندی کرده و با اولویت بندی اطلاعات بر اساس آن برنامه ریزی کنند.
وی یادآور شد: پدافند غیرعامل یکی از تاکیدات مقام معظم رهبری است که اسناد بالادستی و توسعه ایی به آمایش سرزمینی حمل و نقل نیز بر آن تاکید دارد.
به گفته وی، در این سیاست ها چند منظوره سازی احداث تاسیسات اماکن فرهنگ سازی و آموزش مورد توجه قرار گرفته است.
مولوی نهادینه کردن فرهنگ پدافند غیر عامل و مقوله اطلاع رسانی را بسیار مهم ارزیابی کرد و بر آموزش و فرهنگ سازی با رویکرد مردم محور از سوی دستگاه های اجرایی تاکید کرد.
وی همچنین برگزاری همایش های سالانه پدافند غیر عامل در استان ها ضروری برشمرد.
مولوی با بیان اینکه پدافند غیرعامل شرکت های بومی استان باید فعال شود و مباحث پدافند مورد توجه قرار گیرد، اظهار کرد: کردستان از استان های موفق و پیشتاز کشور در زمینه پدافند غیرعامل است.
به گزارش ایرنا، استفاده الگوی پدافند غیرعامل با اهداف دفاعی در دوران رنسانس متداول بوده است، همچنین در ذات معماری ایرانی، بافت های ارگانیک و سنتی کشورمان موضوع پدافند غیرعامل رعایت شده است، ارگ بم نمونه ای از رعایت موضوع پدافند غیرعامل است.
دیوار بزرگ چین، ساختمان های سوئیس و سوئد در جهان سمبل پدافند غیر عامل است.
خبرنگار: شیوا اردلان منش ** انتشار دهنده: مجید سلیمانی
7352/9102انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید