یک میلیون و 950 هزار مسکن روستایی بازسازی شدبه گزارش ایرنا عزیزالله مهدیان، چهارشنبه در بازدید از مناطق زلزله زده استان خراسان رضوی با اشاره به وجود پنج میلیون و 300 هزار مسکن روستایی در کشور، افزود: در این مدت شاخص خانه های با دوام روستایی از هفت به 40 درصد رسیده است.
وی، پایان مهرماه 96 را زمان تحویل واحدهای خسارت دیده زلزله زدگان خراسان رضوی عنوان و اظهار کرد: از ابتدای پارسال تاکنون 32 مورد سیل و زلزله در کشور اتفاق افتاده که بیشتر آنها خسارت مالی و جانی به همراه داشته و در این میان خسارت عمده ای به واحدهای مسکن روستایی وارد شده است.
وی خاطر نشان کرد: زلزله خراسان رضوی که در 16 فروردین امسال به وقوع پیوست به حدود 2 هزار واحد مسکونی خسارت وارد کرد که هر 2 هزار واحد نیازمند نوسازی بود.
مهدیان بیان کرد: بلافاصله بعد از حادثه برآورد خسارت انجام و دولت از محل طرح ویژه نوسازی و مسکن روستایی تسهیلات 200 میلیون ریالی با کارمزد چهار درصد و کمک بلاعوض 50 میلیون ریالی برای هر واحد روستایی و تسهیلات 300 میلیون ریالی و 200 میلیون ریالی کمک بلاعوض برای هر واحد شهری اختصاص داد.
معاون بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اضافه کرد: در این میان برای واحدهای مسکن روستایی که نیازمند تعمیر بودند 120 میلیون ریال تسهیلات با کارمزد 4 درصد و کمک بلاعوض 20 میلیون ریالی برای هر واحد در نظر گرفته شد.
وی با اشاره به صدور پروانه نقشه آواربرداری رایگان بنیاد مسکن گفت: تاکنون برای 1900 واحد مسکن روستایی خسارت دیده از زلزله در چهار شهرستان فریمان، سرخس، تربت جام و مشهد تشکیل پرونده شده که پروانه ساختمانی این واحدها صادر شده و یک هزار و 800 واحد نیز برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی شده اند.
وی اضافه کرد: از 2 هزار واحد خسارت دیده برای یک هزار و 465 پی ریزی صورت گرفته و اسکلت پیچ و مهره 843 واحد نیز نصب شده است که تاکنون سقف 200 واحد زده شده و دیوارچینی 336 واحد انجام گرفته است.
وی گفت: تلاش می شود تا 15 شهریور امسال اسکلت همه واحدها نصب و تا 27 مهرماه سال جاری سقف همه واحدها زده شود.
وی با اشاره به اینکه هیچ کمبودی در تامین مصالح ساخت واحدها نیست، افزود: بنیاد مسکن 2 هزار تن سیمان رایگان را قبلا به این امر اختصاص داده بود که از فردا نیز 10 هزار تن سیمان رایگان دیگر به زلزله زدگان اختصاص خواهد یافت.
وی افزود: از محل اعتبارات دفتر نمایندگی ولی فقیه در خراسان رضوی بلوک ساختی رایگان به میزان 10 میلیارد ریال به مناطق زلزله زده استان اختصاص یافته است.
وی بیان کرد: علاوه بر پولی که به عنوان تسهیلات برای بازسازی خانه های زلزله زده خراسان رضوی پرداخت می شود برای هر واحد 100 میلیون ریال نیز به صورت رایگان اختصاص می یابد تا این واحدها هر چه سریعتر ساخته شوند.
معاون بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی افزود: طبق برنامه قرار است با اجرای طرح ویژه بازسازی و بهسازی مسکن روستایی، میزان دوام خانه های روستایی تا پایان سال 1405 به 75 درصد برسد.
مهدیان تصریح کرد: اکثر ساکنان روستاهای زلزله زده خراسان رضوی دامدار هستند که دامداری های آنها در این زلزله خسارت دیده است، طی تفاهم نامه ای با بانک قرض الحسنه مهر ایران، مقرر شد برای یکهزار واحد مسکونی دارای دامداری، به ازای هر واحد مسکونی 50 میلیون ریال کمک بلاعوض و برای 300 دامداری به ازای هر دامداری پنج میلیون ریال بلاعوض پرداخت شود.
وی عنوان کرد: در طرح ویژه بازسازی مسکن روستایی هر سال 200 هزار واحد مسکونی ساخته می شود که این واحدها برای 10 سال بیمه می شوند به طوری که برای بیمه سالانه هر واحد 400 تا 600 هزار ریال پرداخت می شود.
وی اظهار کرد: در حوزه بازسازی مسکن روستایی که در نتیجه حوادث خسارت می بینند سالانه 55 هزار واحد مسکن روستایی در دستور کار این نهاد قرار گرفته که در این راستا تا کنون 330 هزار واحد خسارت دیده از حوادث، در کشور بازسازی شده اند.
مهدیان با اشاره به بحث گردشگری روستایی گفت: در خراسان رضوی تفاهم نامه ای بین بنیاد مسکن، استانداری و اداره کل میراث فرهنگی امضا شده که بر این اساس به هر واحد مسکن روستایی که امکان پذیرش گردشگر را برای استراحت شبانه داشته باشد 150 میلیون ریال تسهیلات تعلق می گیرد.
معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در پاسخ به سئوالی مبنی بر کمک این نهاد به بازسازی خانه های سیل زده در خراسان رضوی گفت: در نتیجه سیل اخیر 166 واحد مسکونی روستایی در این استان خسارت دیده اند که از فردا پرداخت تسهیلات برای بازسازی آنها از سوی بنیاد مسکن آغاز خواهد شد.
وی در پاسخ پرسشی در مورد گلایه زلزله زدگان در خصوص تاخیر بانک مسکن برای آزادسازی تسهیلات اظهار کرد: کارشناسی روند ساخت خانه برعهده بنیاد مسکن است و همه بانکها نظر کارشناس این بنیاد برای پرداخت تسهیلات را می پذیرند اما بانک مسکن بر اساس قانون به ازای هر مرحله پرداخت تسهیلات به متقاضی کارشناس خود را به محل می فرستد تا روند بازسازی را تایید کند و بر این اساس تسهیلات را پرداخت نماید.
وی بیان کرد: از آنجا که تعداد متقاضیان آزادسازی تسهیلات بازسازی مسکن زیاد و تعداد کارشناسان بانک مسکن اندک است، روند تایید مراحل ساخت توسط کارشناسان بانک مسکن و آزادسازی تسهیلات به طول می انجامد و از این رو بنیاد مسکن در تلاش است بتواند این محدودیت بانکی را از بین ببرد.
مهدیان بیان کرد: اکنون در مورد اعتبارات بلاعوض بازسازی خانه های زلزله زده 20 درصد تخفیف یافته و 60 درصد از این اعتبارات مانده است اما هر واحدی که سقف آن زده شود از منابع بنیاد مسکن به ازای هر واحد50 میلیون ریال کمک بلاعوض دریافت می کند و مابقی تخفیف کمک های بلاعوض برای واحدها تا پایان سال محقق خواهد شد.
وی در مورد روند بازسازی خانه های روستایی گفت: ناظران بنیاد مسکن تمام روند ساخت را به صورت مدام زیر نظر دارند و اگر واحدی براساس اصول فنی ساخته نشود حتما تخریب و دوباره بازسازی خواهد شد.
وی گفت: هر یک از خانه های زلزله زده در متراژ 60 متر با تسهیلات 200 میلیون ریال و 50 میلیون ریالی کمک های بلاعوض قابل ساخت خواهد بود اما هزینه های جانبی هر واحد بر عهده متقاضی است.
وی ادامه داد: از سال 1384 که طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی در کشور فعال شده برخی استانها در جذب اعتبارات پیشرو بوده اند به طوری که دوام خانه های آنها به بالاتر از 60 درصد رسیده است و خراسان رضوی از جمله استانهایی که در جذب این تسهیلات خوب عمل نکرده است.
وی گفت: هر یک از خانوارهای روستایی که در بازسازی واحد مسکونی خود دچار مشکل اقتصادی باشند بنیاد مسکن علاوه بر پرداخت تسهیلات طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی، کمک های بلاعوض را از محل حساب 100 امام راحل (ره) پرداخت می کند.
خبرنگاران: میترا عبداللهی – حسین عباسی ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدی
7489/7498/5132انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید