20 درصد واحدهای تولیدی شهرک صنعتی توس در مشهد صادرات دارندحبیب الله مقامی روز سه شنبه در بازدید خبرنگاران از این شهرک صنعتی افزود: هم اکنون واحدهای مختلف تولیدی در زمینه صنایع غذایی، فلزی، سلولزی و دارویی در این شهرک مستقر هستند که از نظر زیست محیطی نیز مورد ارزیابی قرار گرفته اند.
وی اظهار کرد: شهرک صنعتی توس از شهرک های نمونه کشور با برخورداری از بازدیدکنندگان متعدد خارجی است که در 450 هکتار زمین و در قالب چهار فاز اجرایی ایجاد شده و یکهزار واحد صنعتی، کارگاهی و خدماتی با اشتغالزایی برای 30 هزار نفر در آن مستقر است.
وی گفت: با این حال پنج درصد واحدهای تولیدی این شهرک به علت رکود بازار و کمبود نقدینگی تعطیل هستند و 15 درصد آنها با نیمی از ظرفیت تولید خود فعالیت می کنند.
مقامی افزود: این شهرک از سال 1372 فعالیت خود را آغاز کرده و زیرساخت های آن در طول این مدت کامل شده است بطوریکه تصفیه خانه ای با ظرفیت 6 هزار مترمکعب در شبانه روز در آن مستقر شده که ظرفیت آن به 12 هزار مترمکعب در حال افزایش است.
وی استقرار گمرک صادراتی، شعبه اقماری بیمه تامین اجتماعی، شعبه های بانکها، مجتمع ورزشی، مسجد، مجتمع فرهنگی، دفتر پیشخوان دولت، ایستگاه آتش نشانی و پایگاه نیروی انتظامی را از خدمات جانبی مستقر در شهرک صنعتی توس برشمرد.
وی اظهار کرد: این شهرک از واحدهای تولیدی اشباع شده و زمین قابل واگذاری به صنایع ندارد که قرار است براساس مصوبات سفر رئیس جمهوری به خراسان رضوی در دولت یازدهم، برای طرح توسعه این شهرک 200 هکتار به مساحت آن افزوده و واحدهای پاک، دانش بنیان و هایتک در آن مستقر شود.
وی گفت: به نظر می رسد اراضی مزبور صرف استقرار بخش های مربوط به طرحهای توسعه و ساختمان های مورد نیاز واحدهای صنعتی مستقر در آن شود.
مقامی افزود: واحدهای تولیدی بسیار در شهرک صنعتی توس با بهره گیری از تسهیلات موفق به حل مشکلات و افزایش تولید خود شده اند اما برخی واحدها در بخش بازار و فروش کالا دچار مشکل هستند که این مهم در تامین سرمایه در گردش و هزینه های آنها تاثیر می گذارد.
وی اظهار کرد: روزانه 20 تا 30 خودرو تریلی حامل کالاهای صادراتی از گمرک مستقر در این شهرک با حضور ارزیاب عبور داده می شود اما هنوز پنجره واحد برای ارائه تمام تشریفات گمرکی در شهرک ایجاد نشده است.
وی با اشاره به 2 جاده دسترسی به این شهرک از مسیرهای شاندیز و قوچان گفت: حد فاصل این 2 جاده با عنوان جاده حسن آباد حدود 9 کیلومتر است که مشخصات یک جاده روستایی را داشته و نیازمند بهسازی است.
مدیر عامل شرکت خدماتی شهرک صنعتی توس افزود: برای بهسازی این جاده نشست های لازم توسط دستگاه های اجرایی متولی برگزار و طرح آن تهیه شده اما تامین 25 میلیارد ریال برای بهسازی آن، عملیات اجرایی را به تاخیر انداخته است.
وی اظهار کرد: با توجه به استقرار مجتمع ورزشی ثامن، پارک علم و فناوری، حضور هیات های تجاری داخلی و خارجی در این شهرک و حجم بسیار تردد در این محور، بهسازی جاده 9 کیلومتری حدفاصل بین جاده شاندیز و جاده قوچان ضروری است.
7489 / 6053 خبرنگار: میترا عبداللهی ** انتشار دهنده: محمد حسین علی مقدمانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید